موسیقی هنری ایران

موسیقی هنری ایران

سه شنبه, 06 تیر 1396 23:42 برای نظر دادن اولین باش!

با صدای سپنتا مجتهدزاده

نماهنگ «ز من می گریزی» به آهنگسازی فردین خلعتبری منتشر شد

نماهنگ «ز من می گریزی» به آهنگسازی فردین خلعتبری و خوانندگی سینا مجتهدزاده در فضای مجازی منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، «ز من می گریزی» عنوان تازه ترین نماهنگ سپنتا مجتهدزاده خواننده موسیقی ایرانی است که به آهنگسازی فردین خلعتبری، بازی بهاره کیان افشار و کارگردانی مرتضی فرشباف در فضای مجازی منتشر شد.

این خواننده که پیش از این با گروه موسیقی «دنگ شو» همکاری هایی داشته به زودی ضمن انتشار تک آهنگ هایی در فضایی مجازی آلبوم جدید خود را نیز منتشر خواهد کرد.

http://media.mehrnews.com/d/2017/06/25/0/2497222.mp4

دوشنبه, 05 تیر 1396 00:23 برای نظر دادن اولین باش!

"ربنا"یی که پخش نشد

ماه مبارک رمضان امسال در حالی به پایان می‌رسد که با تمام کش و قوس‌ها پیرامون پخش شدن یا نشدن قطعه "ربنا"، این اثر از تمام خروجی‌های رسانه ملی کنار گذاشته شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، رضا مهدوی (نوازنده سنتور، پژوهشگر و مدیر سابق مرکز موسیقی حوزه هنری) در یادداشتی که با عنوان «"ربنا"یی که پخش نشد» برای ایلنا ارسال کرده؛ نگاهی چندباره به این ماجرا انداخته است که در ادامه می‌آید:

«ربنا» میراث ناملموس فرهنگ ایرانی که به ثبت ملی رسیده، یکی از آثار محمدرضا شجریان و شامل ۴ دعا از آیات قرآن است که همه با عبارت ربنا آغاز می‌شود. به گفته محمدرضا شجریان این اثر در یکی از استودیوهای رادیو در تیر ۱۳۵۸ در کلاس درس ضبط شد. پس از آن با استقبال مسئولان وقت روبه‌رو می‌شود و بدون هماهنگی با شجریان از رادیو پخش می‌شود. از آنجا که این اثر به شدت مورد اقبال مردم قرار می‌گیرد، شجریان اعتراضی نکرده و آن را متعلق به مردم می‌داند.

تا زمانی که مواضعی بین صاحب این اثر و حاکمیت ایجاد می‌شود و همچنان این مانع گویا حل‌شدنی نیست؛ شاید با پادرمیانی پیشکسوت و ریش‌سفیدی این مسئله نیز برطرف شود.

محمدرضا شجریان هنرمندی است که اگرچه ناخواسته اظهارنظر سیاسی هم داشته باشد، در نهایت دلش با ملت ایران است و می‌خواهد آنچه که از هنر ایرانی ارائه کرده، در سلامت کامل باقی بماند و اصطلاحا هنر آلوده به سیاست نشود، ما ارزشمندتر از هنر و فرهنگ ایرانی، سرمایه دیگری نداریم. پس باید تا می‌توانیم از آن حفاظت و حمایت کنیم.

چند سالی است که در آغاز ماه مبارک رمضان، صحبت‌هایی از احتمال پخش «ربنا»ی شجریان شنیده می‌شود ممکن است در دوره‌های مختلف با استفاده از علایق فرهنگی و هنری مردم، دولتمردان وعده‌هایی بدهند اما باید توجه داشت که صدا‌و‌سیما جزو نهادهایی است که در اختیار ریاست‌جمهوری نیست. حتی از خواست قاطبه مردم هم آنچنان که باید و شاید تبعیت نمی‌شود.

این نهاد موازین و شورای سیاستگذاری خاص خود را دارد که در هر دوره‌ای براساس مدیریت کلان خود این سازوکارها تغییر می‌کند. در این صورت شاید استفاده از نام استاد شجریان را تنها به وعده‌های انتخاباتی مربوط بدانیم، هرچند که باید خوشحال باشیم که حداقل سه تن از ۶ نفر کاندیدای ریاست جمهوری نام موسیقی را بردند، چه بسا اگر نتایج انتخاب طور دیگری می‌شد، شاید به طور کلی وضعیت موسیقی تغییر می‌کرد و حتی نمی‌توانستیم به سادگی از موسیقی صحبت کنیم. 

نباید از رئیس‌جمهوری خرده گرفت که وعده‌ای را داده‌اند و اکنون که ماه رمضان رفته و همه در انتظار شنیدن «ربنا»ی محمدرضا شجریان ماندیم اما خبری از عملی شدن آن وعده‌ها نیست. این اشکال را نباید به دولت آقای روحانی گرفت چراکه ایشان این توانایی را دارند که به مردم پاسخ درست بدهند اما گاهی قوانین و مقررات و اختیارات اجازه نمی‌دهد خواسته ایشان عملی شود. هرچند که در دید کلان شاهد هستیم که پس از ممنوعیت پخش این اثر، بسیاری از مردم بیشتر مشتاق شنیدن آن شدند، چه اتفاقی مهم‌تر از این؛ در سال‌های اخیر جمعیتی میلیونی حتی کسانی که با موسیقی سنتی آشنایی نداشتند شنونده «ربنا» شدند که البته این موضوع را می‌توان از نگاه رفتارشناسی هم بررسی کرد، مردم ایران به نوعی متفاوت از مردم جهان هستند.

وقتی در موضوعی، محدودیتی ایجاد شود، بیشتر به سمت آن اتفاق جذب می‌شوند. اینجاست که مدیران بالادست باید زاویه دید و ابزار مراقبتی از خود را تغییر دهند و ملایم‌تر با مردم برخورد کنند. به خصوص هنرمندان؛ دولت نیز باید به همین موضوع توجه کند که هنرمندان برخاسته از کف خیابان‌های همین کشور هستند و مردمی‌ترین ابزار را برای ارائه اثر خود دارند. شجریان یک شخصیت تماماً مردمی است. مسئولین نباید نگران باشند که با پخش این اثر این هنرمند ممکن است برگ برنده‌ای به دست جریان خاص بدهند، چراکه «ربنا»ی شجریان، در مقدس‌ترین لحظات مردم جای گرفته و به هیچ طیف و حزب خاصی تعلق ندارد.

اگر اینطور ادامه پیدا کند مدیران وقت خود ضرر می‌کنند و دیگر نمی‌توانند از اینکه مردم مخاطب شبکه‌های خارجی و بیگانه شده‌اند، ایرادی بگیرند. آنها بهتر است در جذب حداکثری آرا و افکار مردم تلاش کنند و این برگ برنده را که به مطالبات مردم توجه می‌کند را از آن خود کنند. به نظر من با پخش ربنا از همین فردا، (اصلا چرا ربنا که در طول سال امکان شنیدنش وجود دارد را مختص به ماه مبارک رمضان بدانیم). مردم معتقدتر و متعهدتر به نظام می‌شوند. هنرمندان به خصوص که با آثار هنری خود بر این حمایت تاکید می‌کنند.

بس چه بهتر که این حمایت دوطرفه باشد. نکته دیگر اینکه استاد شجریان، «ربنا» و "آهنگ مثنوی افشاری" خود را برای مردم تحریم نکردند. ایشان به اینکه بدون مجوز آثارشان از رسانه‌های گروهی پخش می‌شود، اعتراض کرده بودند، آثاری که انحصار شرکت خودشان است که باید در همین جا از فرصت استفاده کرد که روزی کپی‌رایت در کشور ما قانونش رعایت شود و نه تنها مردم که رسانه ملی نیز باید به این حق پایبند بماند.

درنهایت باید گفت که مسئولین توجه کنند که این مردم و هنرمندان، همراه تمام سختی‌های کشور و تحریم‌ها بودند. اگر این‌چنین نباشد بنابراین توجه به مطالبات آنها شاید نوعی قدرشناسی از آنان باشد، مطالباتی که در حد برداشتن تحریم از پخش این اثر به خصوص اثری که همچنان به عنوان بهترین‌ها محسوب می‌شود و اقشار سیاسی، مذهبی و ملی کشور از آن به عنوان یک یادگار کهن ملی و دینی یاد می‌کنند.

 ملت ایران خواهان این هستند که صدای آرامش‌بخشی که از نهایت وجود «ربنا» می‌گوید، را در ملکوتی‌ترین لحظات عبادت خود بشنوند.

دوشنبه, 05 تیر 1396 00:20 برای نظر دادن اولین باش!

دادستان مشهد:

برگزاری کنسرت در شهر مشهد با توجه به اتفاق‌نظر علما صحیح نیست

دادستان مشهد گفت: برای برگزاری کنسرت در شهرستانهای استان خراسان رضوی شرایط و تضمین‌هایی وجود دارد که اگر مراعات شود مجوز صادر می‌شود اما برگزاری کنسرت در شهر مشهد با توجه به اتفاق نظر علما صحیح نیست.

به گزارش ایلنا، غلامعلی صادقی روز یکشنبه در نشست خبری به مناسبت هفته قوه قضاییه گفت: برگزاری کنسرت در شهر مشهد به دلیل اتفاق نظر علما و توصیه هایی که در این رابطه دارند با مجاورت حرم مطهر رضوی سازگاری ندارد و هنرمندان بهتر است دیگر شهرها را برای برگزاری کنسرت انتخاب کنند.

وی ادامه داد: هر چه داریم از علما است و انقلاب و دفاع مقدس نیز با توصیه آنها بوده، ما نیز توصیه می‌کنیم احترام علما حفظ شود و مخالفتی با آنها انجام نگیرد. انجام نشدن کارهای منافی عفت و اختلاط نامحرم از جمله شرط‌هایی هستند که برای برگزاری کنسرت در شهرستان‌ها لازم است.

دوشنبه, 05 تیر 1396 00:16 برای نظر دادن اولین باش!

ممنوعیت برگزاری کنسرت‌های مجید درخشانی در شهرستان‌ها برداشته شد

مجید درخشانی که حدود دوسال قبل حکم تبرئه خود را دادگاه انقلاب را دریافت کرده بود اما طی این مدت اجازه برگزاری کنسرت در شهرستان‌ها را نداشت، بالاخره مشکل‌ خود را با پیگیری معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت ارشاد حل کرد.

مجید درخشانی ضمن بیان این مطلب که مشکل عدم اجازه برگزاری کنسرت او در شهرستان‌ها حل شده است به خبرنگار ایلنا گفت: پس از بازگشتم به ایران برای پیگیری مسئله مجوز کنسرت در استان‌ها به ارشاد مراجعه کردم که گفتند هیچ مشکلی نیست و مواردی که وجود داشت؛ حل شده است.

این آهنگساز و نوازنده تار در ادامه افزود: از این رو برای برگزاری تور کنسرت‌هایی در استان‌های دیگر اقدام کرده‌ام و منتظر هستم تا اولین مجوز این اجراها را دریافت کنم. با صدور مجوز این تور، می‌توانم کاملا از برطرف شدن مشکل موجود اطمینان حاصل کنم و به اتفاق گروه؛ تور کنسرت‌های‌مان را با خیال راحت‌تری به اجرا درآوریم.

وی همچنین عنوان کرد: من مشکلی برای دریافت مجوز کنسرت در تهران نداشتم و این ممنوعیت تنها به شهرستان‌ها مربوط می‌شد. ظاهرا آقای سیدهادی حسینی (معاون حقوقی، امور مجلس و استانهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) در مورد مشکل من پرس و جو کرده بود و بعد از پیگیری‌هایش به من گفت که هیچ مشکلی برای صدور مجوز کنسرت‌های شما وجود ندارد و هر جا که مشکلی برای‌تان ایجاد شد با خود من تماس بگیرید.

مجید درخشانی گفت: در این مدت؛ وقتی برای دریافت مجوز کنسرت به اداره ارشاد هر شهرستانی مراجعه می‌کردیم بالافاصله به ما می‌گفتند به دلیل وجود نامه‌ای که شما را ممنوع الاجرا معرفی کرده؛ نمی‌توانیم مجوزی صادر کنیم؛ اما این‌بار در هیچیک از اداره‌های ارشاد استان‌ها چنین چیزی به دوستان ما نگفته‌اند. به هر حال امیدهایی برای‌مان به وجود آمده و آقای حسینی نیز به ما گفت که استعلام‌های لازم را گرفته‌ام و شما با خیال راحت می‌توانید به فعالیت‌هایتان بپردازید.

این موسیقیدان در ادامه افزد: همکاران من حتی وقتی به حراست ارشاد تهران هم مراجعه کردند به آنها گفتند مشکل خاصی وجود ندارد. البته ما برنامه‌های‌مان برای آذر ماه امسال برنامه‌ریزی شده تا زمان مناسبی برای آماده‌سازی قطعات‌مان پیش رو داشته باشیم و امیدوارم به زودی با دریافت اولین مجوز در این زمینه خبرهای خوشی را بشنویم.

وی عنوان کرد: در حال حاضر گروه مشغول تمرین است. ما بیشتر روی کارهای گروه‌نوازی متمرکز شده‌ایم و این امکان وجود دارد که کنسرت‌ها را با همراهی دو یا سه خواننده روی صحنه ببریم.

درخشانی در مورد دلیل اصلی ممنوع‌الاجرا بودنش در شهرستان‌ها گفت: نامه‌ای از حراست کل وزارت ارشاد اسلامی به تمام اداره‌های ارشاد استان‌ها در مورد ممنوع‌الکنسرت بودن من داده بودند به همین دلیل به ارشاد هر استانی مراجعه می‌کردیم بلافاصله با پاسخ منفی مسئولان مواجه می‌شدیم. بعد از صدور حکم تبرئه من از سوی دادگاه انقلاب، هیچ دستوری برای لغو این نامه به استان‌ها ارسال نشده بود برای همین ما مدام با در بسته روبرو می‌شدیم. سال گذشته نیز با اینکه ارشاد تهران می‌گفت مشکلی وجود ندارد اما در شهرستان‌ها باز به همین نامه استناد می‌شد.

مجید درخشانی حدود سه سال قبل به اتهام انتشار اثر بدون مجوز، ممنوع‌الکار شد و پس از طی مراحل قضایی، برگه تبرئه خود را دو سال قبل از دادگاه انقلاب دریافت کرد؛ با این وجود طی دو سال اخیر به هیچ عنوان مجوز اجرای کنسرت‌های او در هیچیک از استان‌ها به غیر از تهران صادر نمی‌شد و عملا ممنوع‌الکنسرت بودنش حتی با صدور حکم تبرئه، تا امروز ادامه داشته است.

دوشنبه, 05 تیر 1396 00:13 برای نظر دادن اولین باش!

گزارش ایلنا از اجرای علیرضا قربانی؛

هم‌نشینی شبانه‌ی مولانا با فروغ فرخزاد/تثبیت امضای قربانی در کنسرت اخیرش+عکس

کنسرت علیرضا قربانی با عنوان "فروغ" و گروه‌‌اش، شب گذشته در تالار وحدت روی صحنه رفت. به نظر می‌رسد این خواننده در این سال‌ها برخلاف اکثر هم‌نسلانش به امضا و شیوه‌ای مشخص در اجرا رسیده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، کنسرت "فروغ" به آهنگسازی سامان صمیمی و خوانندگی علیرضا قربانی که پیش از این قرار بود  ۱۸ و ۱۹ خرداد برگزار شود اما به دلیل حملات تروریستی تهران به تاخیر افتاده بود، بالاخره اولین اجرایش را شب گذشته از ساعت ۲۱:۳۰ در تالار وحدت برگزار کرد.

نحوه اجرا و قرار گرفتن اعضای گروه روی سن با کارگردانی رضا موسوی طراحی شده بود. اجرای کنسرت "فروغ" در نور بسیار کم سن با تکرار یک ملودی در فضای دشتی و اجرای با طمانینه یک جمله پایه توسط سه تار آغاز شد؛ کمانچه نیز با اجرای جملاتی "با متر باز" که به جملات آوازی شباهت داشت رنگ‌آمیزی ابتدایی قطعه "خرقه رقصان" را شکل داد. سکوت‌های تامل برانگیز این بخش که گاه با تک ضربه‌های مات دف همراه بود، فرصت هضم ملودی‌ها و جملات سازی و آوازی را به مخاطب می‌داد تا آرام آرام از ضربان تند شهر فاصله گرفته و برای شنیدن موسیقی "فروغ" آماده شوند.

این بخش در فضای دشتی و گوشه دیلمان آغاز شد که برای شنونده ایرانی بسیار گوش آشنا بود. زمانی که این تکرارها، فضای ذهن مخاطب را برای شنیدن آواز آماده ساخت علیرضا قربانی با این شعر از مولانا آغاز کرد: عاشقان نالان چو نای و عشق همچون نای زن/تا چه‌ها درمی‌دمد این عشق در سرنای تن/ هست این سر ناپدید و هست سرنایی نهان/ از می لب‌هاش باری مست شد سرنای من."

آنچه از ابتدای اجرای قربانی و نوع اجرای سازی گروه، به ذهن مخاطب آشنا با آثار او متبادر می‌شد نوعی از شیوه خاص اجرا و آهنگسازی نزدیک به آثار پیشین این خواننده بود؛ شیوه‌ای که تقریبا از موسیقی "شب دهم" به بعد در بیشتر آثار قربانی تکرار شد و رفته رفته روند تکاملی مشهودی پیدا کرد.

شیوه آوازی که معمولا روی اجرای یک جمله تکراری توسط سازها و یا یک قطعه ضربی خوانده می‌شود و اتفاقا در فرهنگ شنیداری ما ایرانی‌ها جذابیت بسیاری به همراه دارد. قربانی برخلاف اکثر هم نسلانش که با حدود دو دهه فعالیت هنری هنوز به شیوه‌ای مشخص از اجرا نرسیده‌اند؛ توانسته به امضای مشخصی در اجرا و حتی فرم آثاری که اجرا می‌کند دست یابد که جالب توجه است. هر چند او نیز گاه تجربیات متفاوتی را از سر می‌گذراند که چندان سنخیتی با این فرم اجراهای او ندارد.

آواز قربانی در این بخش همان نقشی را برعهده گرفت که در ابتدا کمانچه برعهده داشت. هر چند او در این فرم تجربیات بسیاری دارد اما گاه در مقاطع بسیار کوتاهی از اجرا که می‌توان از چشم پوشید، کلام فدای ملودی دیلمان می‌شد. قربانی شعری از مولانا را برای این بخش اجرا کرد: آسمان چون خرقه رقصان و صوفی ناپدید/ ای مسلمانان کی دیده‌ست خرقه رقصان بی‌بدن/ خرقه رقصان از تن است و جسم رقصان است ز جان/گردن جان را ببسته عشق جانان در رسن."

در ادامه کنسرت بلافاصله گروه با یک ضربی پرتحرک و ترکیب، کارش را بدون تامل ادامه داد که اجرایی اونیسون با ترکیبی از سازهای کوبه‌ای چون کاخن و دف همچنین سازهایی چون تار و سنتور و کمانچه همراه بود تا فضا را برای اجرای آواز دیگری که با تحریر آغاز می‌شد، فراهم کند. در این بخش به یکباره قطعه ضربی قطع شد و آواز دشتی با فضاسازی‌های تار و سنتور شکل گرفت.

قربانی در این بخش که با عنوان "جام صبوحی" در بروشور برنامه معرفی شده بود به اجرای شعر دیگری از از مولانا پرداخت:" من ذره و خورشید لقائی تو مرا/ بیمار غمم عین دوائی تو مرا/ بی‌بال و پراندر پی تو می‌پرم/ من کاه شدم چو کهربائی تو مرا."

در ادامه، اجرای قربانی با مدلاسیونی آرام به سمت بیات ترک رفت و شعر "با درد بساز چون دوای تو منم/ در کس منگر که آشنای تو منم" را اجرا کرد. این خواننده در بخش دیگر همین آواز یک بار دیگر مسیرش آوازش را تغییر داد و با مرکب‌خوانی به دستگاه نوا اشاره‌ای داشت.

این اجرا در بخش ضربی نیز در فضای دستگاه نوا به اجرا درآمد. قربانی و گروه‌اش در این بخش نیز قطعه "مستانه می‌گریزیزی" را با شعری از مسعود کلانتری اجرا کردند.

قربانی در این بخش به حاضران در سالن گفت: بعد از حوادث تروریستی تهران؛ ارشاد به ما اطمینان داد که امنیت کنسرت ما را تامین خواهد کرد ولی ما به احترام خانواده‌های داغدار این حادثه تصمیم گرفتیم اجرایمان را به تاریخ دیگری موکول کنیم. ممنون از حمایت‌های شما از این اجرا. نکته دیگر اینکه از رضا موسوی ظرف دو سه روز خواستیم تا کارگردانی این اجرا را که متفاوت با کارهای گذشته است برعهده بگیرند و این اتفاق افتاده که از ایشان هم تشکر می‌کنیم.

پس از سخنان قربانی، گروه به اجرای دو قطعه "رنگارنگ" و "فروغ (با شعر از فروغ فرخزاد)" پرداخت. در بخش دیگر این کنسرت که به لحاظ فرم شباهت‌های بسیاری با بخش اول آن داشت؛ قربانی و گروه‌اش قطعات "میخانه در آفتاده (با شعر مولانا)"، "شهره شهر( با شعر علی‌رضا کلیایی)"، "تا بی‌کران"، "سجده عقل" ،"بی قرار (علی‌رضا کیلیایی)"، "بیداد(با شعر مولانا)" و "عاشقانه(با شعر فروغ فرخزاد)" را اجرا کردند.

در کنسرت "فروغ" پویا سرایی(سنتور)، میلاد محمدی(تار و شوانگیز)، نیلوفر محبی(ویلن)، محسن عبادی(ویلن)، پریسا پریزاده(ویولا)، ماکان خویی نژاد(ویلنسل)، فرشید پاتینیان(کنترباس)، زکریا یوسفی(سازهای کوبه‌ای)، دبهتاش ابوالقاسم (سازهای کوبه‌ای) و سامان صمیمی (سازهای کوبه‌ای) این گروه را همراهی می‌کردند. این کنسرت تا ۹ تیر در تالار وحدت ادامه خواهد داشت.

دوشنبه, 05 تیر 1396 00:10 برای نظر دادن اولین باش!

شرح حال این روزهای عثمان محمدپرست بعد از عمل حراجی؛

پاهای مشهورترین دوتارنواز خراسان از کار افتاد

عثمان محمدپرست مهمترین دوتار‌نواز زنده خراسان که دو ماه قبل در مشهد مورد عمل جراحی قرار گرفت، این روزها توان حرکتی هر دو پایش را از دست داده است.

عثمان محمدپرست (که نماد زنده دوتار نوازی خراسان محسوب می‌شود) ضمن بیان این مطلب که اوان حرکتی را از دست داده است، به خبرنگار ایلنا گفت: متاسفانه از دو ماه قبل که از بیمارستان مرخص شدم در منزل بستری هستم و حالم اصلا بهتر نشده است. اواخر فروردین امسال پزشکان به من گفتند مشکل تنگی کانال نخاعی دارم که برای رفع این مشکل مورد عمل جراحی قرار گرفتم منتهی بعد از عمل هنوز حال و روزم بهتر نشده است.

این دوتار نواز برجسته موسیقی خراسان در ادامه افزود: البته پزشکان گفته‌اند این وضعیت تا حدود 5 ماه ادامه خواهد داشت و بعد از آن باید ببینیم که وضعیتم چگونه خواهد شد.

وی همچنین عنوان کرد: شب قبل از اینکه عمل جراحیِ شوم؛ پای راستم از کار افتاد. وقتی در منزل بودم به یکباره احساس کردم پای راستم هیچ حسی ندارد. فردای آن شب مرا به بیمارستان سینا در مشهد آوردند. پزشکان مرا مورد معاینه قرار دادند و عکس‌های "ام آر آی" من را بررسی کردند و به سرعت دستور عمل جراحی دادند. پزشکان معالجم گفتند ضایعاتی برای کانال نخاع مشکل ایجاد شده که باید به سرعت برداشته شوند.

عثمان محمدپرست درباره نتیجه این عمل جراحی گفت: پس از عمل جراحی، علاوه بر پای راستم، پای چپم هم از کار افتاد و حس آن را نیز از دست دادم. یعنی الان هر دو پایم حس ندارند و نمی‌توانم راه بروم. در واقع از 31 فروردین امسال که مورد عمل جراحی قرار گرفته‌ام تاکنون نمی‌توانم حرکت کنم.

این موزیسین خوافی که در حال حاضر مهمترین دوتارنواز زنده خراسان محسوب می‌شود در ادامه افزود: از آن زمان به اینسو به‌طور مرتب کار فیزیوتراپی انجام می‌دهم. علاوه بر آن نیز برنامه مرتب ماساژ را در برنامه درمانی‌ام دارم اما هنوز وضعیتم هیچ تغییر مثبتی نکرده است. من تا قبل از فروردین امسال هیچ مشکلی در این زمینه نداشتم حتی 5 فروردین که به پزشک مراجعه کردم دکتر پس از دیدن "ام آر آی" به من گفته بود شما هیچ مشکلی ندارم.

عثمان محمدپرست یکی از مهمترین و شناخته شده‌ترین راویان موسیقی دوتار خراسان است که از 10 سالگی در این حوزه فعالیت کرده است.

این هنرمند در زمینه فعالیت‌های خیرخواهانه و مدرسه‌سازی نیز فعالیت‌های بسیاری داشته است. او از مؤسسان جامعه یاوری فرهنگی به عنوان یک سازمان غیرانتفاعی مدرسه ساز در ایران است. محمدپرست همراه با مجتبی کاشانی و نیکول فریدنی این سازمان را تاسیس کرده و این جمع در سال‌های فعالیت خود توانستند بیش از 600 مدرسه در مناطق محروم کشور بنا کنند.

دوشنبه, 05 تیر 1396 00:05 برای نظر دادن اولین باش!

منوچهر صهبائی:

حضور ۲۱ نوازنده در ارکستر مجلسی/نوازندگان قرارداد رسمی مکتوب دارند

رهبر ارکستر مجلسی ایران در نشست خبری جزئیات فعالیت‌های این ارکستر را توضیح داد.

به گزارش ایلنا، منوچهر صهبائی (رهبر ارکستر مجلسی ایران) در نشست خبری تازه‌ترین کنسرت این مجموعه که روز یکشنبه (چهارم تیرماه) در تالار وحدت تهران برگزار شد، با اشاره به جزییات این برنامه بیان کرد: مدتی است که اغلب اوقاتم را در تهران هستم و غیر از کارهای ضروری که در اروپا دارم عمده فعالیت‌هایم را در ایران متمرکز کنم. این در حالی است که طی سال‌های اخیر از سوی نوازندگان علاقمند کشورمان مذاکرات و پیشنهاداتی به من می‌شد تا در صورت امکان ارکستر جدیدی را تاسیس کنیم اما با توجه به اینکه تشکیل چنین مجموع‌هایی باید دربرگیرنده حقوق و مزایا برای هر یک از نوازندگان باشد کمی نسبت به تشکیل این ارکستر تردید داشتم. اما از یکسال و نیم پیش به پیشنهاد همسرم منیژه صهبائی که به عنوان مدیر برنامه‌ریزی کارهایم نیز به فعالیت مشغول است، فضا را به سمتی بردیم تا ارکستر مجلسی ایران تشکیل شود.

وی ادامه داد: طبق برنامه‌ریزی‌هایی که انجام گرفته  این ارکستر قرار است تا هر از چندگاهی رپرتواری از آثار کمتر اجرا شده موسیقی کلاسیک جهان را برای علاقمندان اینگونه موسیقایی اجرا کند. به هر حال ما باید با تشکیل چنین ارکستری که باید قطعات استاندارد کلاسیک جهانی را اجرا کند بابت حقوق و قراردادهای مالی تضمینی را ایجاد می‌کردیم که خوشبختانه این اتفاق افتاد و هم اکنون ما با در اختیار گرفتن ۲۱ نوازنده موسیقی که می‌تواند تا حدود ۴۰ نفر نیز افزایش پیدا کند نسبت به اجرای برنامه‌هایمان اقدام خواهیم کرد.

رهبر ارکستر مجلسی ایران با اشاره به قطعات اولین کنسرت این مجموعه که روزهای هشتم و نهم تیرماه امسال در تالار وحدت تهران برگزار می‌شود، توضیح داد: برنامه‌ای که برای مخاطبان در نظر گرفته شده به نظر من اجرای آثار جالب توجهی است که در قسمت اول اثر چهار فصل ویوالدی در چهار کنسرتو  به صورت پشت سر هم توسط سولیست‌های ارکستر اجرا می‌شود. البته یکی از کارهای مشکل ما در اجرای این بخش استفاده از چهار تک‌نوازی است که هر کدام عضوی از نمایندگان ارکستر هستند و این برای اجرای قطعه دشواری چون چهار فصل ویوالدی کار دشواری است که با تمرین‌ها و آماده‌سازی‌هایی که در این زمینه انجام گرفته شاهد اتفاقات جالبی خواهیم بود. در قسمت دوم نیز آثار از ادوارد گریک آهنگساز دوره رمانتیک نروژ، سویت هولبرت برای تماشاگران اجرا می‌شود. که با توجه به این رپرتوار تصور می‌کنم علاقمندان شاهد برنامه متفاوتی در اولین اجرای ارکستر مجلسی ایران خواهند بود.

صهبائی درباره نحوه انعقاد قرارداد با نوازندگان این ارکستر نوپا گفت: وضعیت قراردادی ما با اعضای ارکستر کاملا روشن است و ما بر اساس یک قرارداد رسمی مکتوب از همین حالا می‌دانیم که طبق برنامه‌های اعلام شده تا آخر پروژه چه رفتاری با نوازندگان می‌شود و به طور حتم اگر در چنین پروژه‌هایی کار به خوبی آغاز شود ما می‌توانیم در کنار این نوازندگان نسبت به عضوگیری نوازندگان جدید اقدامات لازم را انجام دهیم و البته که نباید از این ارکستر توقع یک ارکستر چند ساله را داشته باشیم چراکه ارکستر مجلسی ایران تازه می‌خواهد متولد شود و ما باید تلاش کنیم تا برنامه‌ها به شکلی انجام گیرد تا همه چیز به لحاظ کیفی و صدادهی در فضای قابل قبولی قرار گیرد.

رهبر اسبق اکستر سمفونیک تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه تامین بودجه ارکستر مجلسی ایران به صورت کاملا شخصی انجام گرفته، توضیح داد: من ۳۵ سال در اروپا کار کردم و خوشبختانه در این مدت درآمدم زیاد بود که مقداری از آن می‌تواند به راحتی بودجه چند سال ارکستر مجلسی ایران را تامین کند. اما مشکل و مهمترین دغدغه من فضای فعلی موسیقی کشورمان فقدان برنامه‌ریزی طولانی مدت و تربیت نوازندگان خوب برای حضور در ارکستر شده است که من امیدوارم با پولی که از خارج آوردم و می‌خواهم آن را صرف موسیقی کشورم کنم فضایی را ایجاد کنم تا بتوانم سطح نوازندگی در ایران و تخصص و مهارت در این زمینه را ارتقا بخشیم.

صهبائی گفت: ما از ابتدا برای هر فصل از سال یک کنسرت را درنظر گرفته‌ایم اما با توجه به مشکلاتی که در زمینه برنامه‌ریزی تالارهای اجرا به وجود آمد مجبور شدیم برنامه فصل بهار را به تابستان منتقل کنیم و می‌دانیم روزهای برگزاری کنسرت اول ماه اصلا در زمان مناسبی قرار نگرفته است. به هر حال امیدواریم این خلا برنامه‌ریزی به سمتی کشیده شود که گروه‌ها و مجموعه های مستقل موسیقایی بتواند برنامه سالانه‌ای داشته باشند تا براساس آن نسبت به برگزاری کنسرت‌ها اقدام کنند.

وی تصریح کرد: بنده در ارکستر مجلسی ایران تمام سعی خود را می‌کنم تا به استانداردها نزدیک شوم. همانطور که اشاره کردم ارکستر مجلسی ایران هم اکنون در مرحله تولد قرار دارد و امیدواریم این کنسرت، برنامه اول و آخر ما نباشد.

منیژه صهبائی (مدیر اجرایی ارکستر مجلسی ایران) هم در این نشست با اشاره به اهداف تشکیل این ارکستر عنوان کرد: ارائه موسیقی علمی جدی و جهانی است. با استفاده از آثار آهنگسازان معتبر جهانی و ایرانی ازجمله اهداف‌مان و راه‌اندازی و تشکیل این ارکستر است که به‌طور حتم اگر آثار آهنگسازان ایرانی به دست‌مان برسد ما برنامه‌هایی نیز در این زمینه خواهیم داشت.

وی افزود: طی سال‌های اخیر موضوعی باب شده که بر اساس آن نوازندگان در اغلب اوقات فضایی را به وجود می‌آورند که هر وقت دلشان بخواهد با مجموعه همکاری کنند یا نکنند، در حالی که ارکستر یک کار گروهی است. من بسیار خوشحالم که در فضای ارکستر مجلسی ایران دوستانی همراه ما هستند که نظم و همکاری بسیار شایسته‌ای با بدنه ارکستر دارند و من امیدوارم این فضا برای نوازندگان ما تبدیل به یک فرهنگ شود.

مدیر اجرایی ارکستر مجلسی ایران در ادامه صحبت‌های خود توضیح داد: همسرم منوچهر صهبائی از سال‌ها پیش پروژه‌ای بنام «برای ایرانم» آغاز کرد که براساس آن آثار آهنگسازان ایرانی در خارج از کشور ضبط و حتی با تمام فشارها توسط ارکسترهای خارجی اجرا شد. او در قالب این پروژه بود که تحقیقات بسیاری وسیعی درباره ارکستر سمفونیک انجام داد و در این زمینه بانک اطلاعاتی بسیار گسترده‌ای را تدوین کرد و حالا تاسیس ارکستر مجلسی ایران در ادامه پروژه برای ایرانم است که امیدوارم به سرنوشت خوبی منتهی شود.

اولین کنسرت ارکستر مجلسی ایران به رهبری منوچهر صهبائی ساعت ۲۱:۳۰ روزهای هشتم و نهم تیرماه در تالار وحدت تهران برگزار می‌شود.

دوشنبه, 05 تیر 1396 00:04 برای نظر دادن اولین باش!

پیام علی مرادخانی به دهمین جشنواره موسیقی نواحی؛

جشنواره موسیقی نواحی با ده سال تجربه، به درخت تناوری تبدیل شده است

علی مرادخانی طی پیامی به دهمین دوره جشنواره موسیقی نواحی ایران، توجه به سنت‌ها و آیین‌های ملی و بومی را عاملی برای زوال خطر بحران هویت و باعث دوام و قوام استقلال فرهنگی ملت‌ها دانست.

گزارش ایلنا، علی مرادخانی (معاون امور هنری وزیر فرنگ و ارشاد اسلامی) در پیامی که به مناسبت برگزاری دهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران منتشر شده آورده است:

و جعلناکم شعوباً و قبائل لتعارفوا (قرآن کریم)

فرهنگ و هنر از شاخص‌ترین وجوه تشخیص و تمایز و معرّف اعتبار و هویت اقوام و ملل است. در جهان فعلی که جریان حاکم بین‌المللی درصدد حذف یا هضم خرده فرهنگ‌ها در فرهنگ غالب و مترصد سلطه فرهنگی نظام واحد جهانی است، حفظ میراث گرانقدر فرهنگی و هنری و توجه به سنت‌ها و آیین‌های ملی و بومی، خطر بحران هویت را زایل و به دوام و قوام استقلال فرهنگی ملت‌ها کمک می‌نماید.

جشنواره موسیقی نواحی با چنین دیدگاهی شکل یافته و اکنون با گذر از ده سال تجربه به درخت تناوری تبدیل گردیده که از برکات آن، رهپویان هنر و علاقمندان به موسیقی اصیل بهره می‌برند و هر سال از اقصی نقاط کشور با کوله باری از اندوخته‌های ارزشمند گرد هم آمده و رقابتی تحسین برانگیز را به نمایش می‌گذارند.

استان کرمان که سال‌ها با آغوش باز پذیرای هنرمندان والا مقام موسیقی مقامی و نواحی بوده و اکنون نیز میزبان دهمین دوره از جشنواره موسیقی نواحی است. بی‌گمان موسیقی نواحی در زمره انواع موسیقی اصیل و ریشه دار ایران اسلامی است که در لایه‌ها و سطوح مختلف آن می‌توان اصالت، معرفت و معنویت را به گوش جان شنید و از نغمات روح بخش آن بهره‌ای کامل برد.

ضمن تبریک به همه برگزیدگان از عموم دست اندرکاران جشنواره دهم موسیقی نواحی ایران به ویژه هنرمندان عزیز، هیأت محترم داوران و دبیر محترم جشنواره تشکر می‌نمایم و از خداوند متعال، توفیق دست‌یابی به اهداف والای جشنواره و تداوم و تعالی این رویداد بزرگ هنری را مسألت دارم.

علی مرادخـانی

دوشنبه, 05 تیر 1396 00:02 برای نظر دادن اولین باش!

معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

اجرای "شیرها" در کنسرت بزرگداشت پرویز تناولی

کنسرت بزرگداشت پرویز تناولی با اجرای آثاری از کریستف رضاعی، پیمان یزدانی و مازیار یونسی توسط ارکستر سمفونیک آی‌سو در تالار وحدت برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، نشست خبری کنسرت بزرگداشت پرویز تناولی صبح امروز (شنبه 3 تیر) با حضور کریستف رضاعی (آهنگساز) ، مازیار یونسی (رهبر ارکستر آیسو)، رامین صدیقی (مدیر موسسه هرمس) و بهزاد حاتم (مدیر موسسه پری صفا) در تالار وحدت برگزار شد.

در ابتدای این نشست خبری، رامین صدیقی مدیر (موسسه هرمس) با اشاره به جزییات کنسرت بزرگداشت پرویز تناولی گفت: این رویداد جزو رویداد بزرگ نمایش شیرهای ایرانی استاد پرویز تناولی است که به همت بنیاد پری صفا به سرپرستی بهزاد حاتم در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار می‌شود و این کنسرت نیز در راستای برگزاری نمایشگاه طی روزهای ١٢ و ١٤ تیر در تالار وحدت تهران میزبان علاقه مندان موسیقی خواهد بود.

وی در ادامه افزود: البته پیش از این قرار بود قطعاتی به تعدادی از هنرمندان حوزه موسیقی سفارش داده شود اما با گپ و گفت‌هایی که داشتیم، کریستف رضاعی، پیمان یزدانی و مازیار یونسی هنرمندان منتخب ما برای اجرای این کنسرت بودند که قرار شد هر یک اثری با موضوع نمایشگاه به همراهی یک آنسامبل بزرگ بسازند.

بهزاد حاتم (مدیر موسسه پری صفا) نیز در بخش دیگری از این نشست خبری گفت: از سه سال پیش قصد داشتم به یاد همسر درگذشته ام پری صفا که از هنرمندان فعال حوزه موسیقی بود بنیادی را با هدف آفرینش آثار موسیقایی هنرمندان تاسیس کنم؛ به همین جهت با دعوت از پرویز تناولی که هنرمند محبوب من و همسرم بود تصمیم گرفتم تا به بهانه بزرگداشت ایشان کنسرتی را با حضور سه آهنگساز برجسته کشور در تالار وحدت برگزار کنم و امروز بسیار خوشحالم که موفق شدیم با وجود تمام سختی‌ها و مشکلاتی که بر سر راه‌مان قرار داشت برای برنامه ریزی کنسرت اقدام کنیم.

وی همچنین عنوان کرد: کمک برای به وجود آمدن یک موسیقی مناسب در راستای ساخت یک سالن تخصصی موسیقی مدرن یکی دیگر از اهداف بنیاد پری صفا است که در این زمینه اقدامات اولیه انجام گرفته و ما با خریداری زمینی در حوالی منطقه ونک تهران درصدد راه اندازی این سالن که می تواند محل خوبی برای اجرای موسیقی مدرن، معاصر و آوانگارد باشد، هستیم.

وی در ادامه افزود: به هر صورت بنده در این چند ماه حضور پیدا کردم تا در کنار افرادی همچون رامین صدیقی بتوانم به او کمکی کنم و در راستای بزرگداشت هنرمندان اقداماتی را انجام دهم. کما اینکه همین چند جلسه‌ای که این سه آهنگساز با تناولی برگزار کردند فضای بسیار خوبی را ایجاد کرد که می تواند ما را امیدوار کند.

کریستف رضاعی به عنوان یکی از آهنگسازان این پروژه گفت : قضیه برگزاری کنسرت بزرگداشت پرویز تناولی از چهار ماه پیش شروع شد و ذهنیت برای ساخت این کار در مسیر خوبی قرار گرفت که واقعا برای من هیجان انگیز است. البته شناخت من از پرویز تناولی شناختی دورادور از جذابیت‌ها و ابهت کارها و پرسوناژ پرویز تناولی بود که برای ساخت موسیقی این کنسرت درباره او بسیار تاثیرگذار بود. ضمن اینکه دیداری که ما با پرویز تناولی داشتیم به من کمک کرد تا شخصیت او را بیشتر بشناسم البته که کارهای قبلی او در عرصه مجسمه‌سازی به اندازه‌ای کافی بود تا منبعی برای ساخت یک قطعه موسیقایی پیدا کنیم.

وی همچنین عنوان کرد: کاری که از من در این کنسرت اجرا می‌شود در قالب دو موومان با نام‌های «هیچ و کمال» و «شیرها» ساخته شده است که در موومان اول کار بر اساس جرقه خلق هنرمند از مرحله کمال به «هیچ» رسیدن است. در واقع این «هیچ» همان عنصر معروف کارهای استاد تناولی است که این بار ما با بازیگوشی که با دو عنصر «هیچ» و «سکوت» داشته‌ایم تلاش کردم بیشتر حرف درونی هنرمند را به مخاطب ارائه دهم.

 در ادامه افزود: در واقع موومان اول بیشتر متمرکز روی بخش بزرگداشت استاد تناولی است. در موومان دوم که با عنوان «شیرها» ساخته شده پیچیدگی‌های ذهن هنرمند بر اساس استفاده از سازهای بادی برنجی به گوش شنیداری مخاطب ارائه می‌شود. ضمن اینکه ما در این فضا از «شیر» که در تاریخ ما به لحاظ سمبلیک سابقه زیادی دارد و پرویز تناولی نیز در آثارش به آن توجه کرده، تمرکز بیشتری داشتیم. البته که سختی کار در جایی است که مخاطب هیچ سابقه شنیداری از عناصر «شیرها» و «هیچ» ندارد به همین جهت مدیریت در چنین فضایی توسط ارکستر کار بسیار سختی است که مازیار یونسی به عنوان رهبر ارکستر آی سو به آن توجه زیادی داشته است.

مازیار یونسی آهنگساز و رهبر ارکستر آی سو نیز درباره این کنسرت گفت: برای این کنسرت من در دو بخش آثارم را ارائه خواهم داد که در بخش اول آثار خلق شده استاد تناولی و در بخش دوم تحقیقات مختلف این هنرمند در هنر بومی ایران مورد بررسی قرار گرفته است. به هر حال نزدیک شدن آثار پرویز تناولی به المان‌ها و نشانه‌های بومی ایران است که او را تبدیل به هنرمند خاصی می‌کند که از هنر بومی خوراک می‌گیرد و در پویایی آن تلاش می‌کند. موضوعی که من سعی کردم از این فضا استفاده بهینه‌ای داشته باشم.

این رهبر ارکستر در ادامه افزود: در موومان اول که با نام «شیرهای دشت ارژن» ارائه خواهد شد شیوه تفکر و وارد شدن آن به بخش صوتی و در موومان دوم که با عنوان «تمثال‌ها و نمودها» نامگذاری شده به تاثیرات خودم از پرویز تناولی پرداختم، اگر چه در این فضا تلاش کردم ضمن رعایت نشانه‌های موسیقی ایرانی کار را به سمتی ببرم که روی این موضوع تاکید چندانی نداشته باشم زیرا پرویز تناولی نیز به این موضوع در آثارش تاکید مستقیم نمی‌کند.

در بخش دیگری از این نشست درباره اثر پیمان یزدانیان که قرار است در این کنسرت اجرا شود نیز گفت: آنچه که پیمان یزدانیان برای این کنسرت طراحی کرده یک پوئم سمفونی است که بر اساس حال آهنگساز به جلو هدایت می‌شود. او در این فضا تلاش کرده که با معرفی نکردن عنوان موومان‌ها موسیقی را به مخاطب القا کند تا برداشتی بدون هیچ پیش زمینه‌ای صورت گیرد و فکر می‌کنم فضا به صورتی طراحی شده که می‌تواند برای مخاطب جالب توجه باشد.

وی در ادامه افزود: یکی از نکات جالب توجه این کنسرت و آثار آهنگسازان آن که کاملا اتفاقی و بدون هیچ گونه برنامه ریزی صورت گرفت نگاهی متفاوت هر سه هنرمند به زاویه ای از شخصیت هنری پرویز تناولی بود که از این موضوع بسیار خوشحالم چرا که کریستف رضاعی با نگاه به هنرمند و سپس «شیرها»، مازیار یونسی با نگاه به سوژه پرویز تناولی و پیمان یزدانیان با نگاه به «شیر» به عنوان یک نماد هویتی از تاریخ که تا به امروز سمبل بحران هویت است فضایی متفاوتی را به وجود آوردند که از نظر من بسیار جالب توجه است.

مدیر موسسه هرمس همچنین عنوان کرد: این کنسرت برای من هیجان عجیبی دارد چرا که علاوه بر ارائه یک اثر تلاش گرانه در حوزه موسیقی توسط ارکستر آی سو و هنرمندان آهنگساز آن، ادای دین خانواده من به پرویز تناولی است که نگذاشت هنر مجسمه سازی از بین برود چرا که ما در یک پروسه‌ای سال‌های بسیار سختی را در عرصه مجسمه سازی گذراندیم. ما در این کنسرت جُنگ برگزار نمی‌کنیم چرا که دوست داریم از هنرمندان در چارچوب موزیکال استفاده کنیم و امیدواریم این اتفاق همیشه خارج از بدنه دولت انجام پذیرد که هیچ گاه وابسته به بودجه و تغییر وزیر و مدیر نشود.

کریستف رضاعی نیز گفت: اینکه سه موزیسین در خدمت یک هنرمند غیرموزیسین و در قید حیات فعالیت کرده‌اند برای ما موضوع بسیار جذابی بود؛ علاوه بر اینها حضور در این فضا یک کار حسی و دلی بود که از یک جرقه فکری شروع شد به همین جهت نمی‌توانیم روی آینده چنین کارهایی برای دیگر هنرمندان فکر مشخصی داشته باشیم.

یونسی نیز گفت: به نظر من برگزاری چنین اتفاقاتی می‌تواند باعث شود هنرمندان هوای همدیگر را داشته باشند چون در این سال‌ها ورای احترام‌ها و تعارفاتی که در این عرصه میان هنرمندان وجود داشت یک سری تنگ نظری‌ها هم وجود دارد که چنین اجراهای رسمی می تواند این موج را در بدنه هنرمندان ایجاد کند که به جای دیدن عیب ها می توانند در خلق کردن و آفرینش یک اثر هنری کنار یکدیگر حضور داشته باشند.

وی در ادامه افزود: بسیار خوشحالم که در این کنسرت ارکستر آی سو به عنوان یکی از مجموعه‌های باسابقه خصوصی در عرصه ارکستر های سمفونیک اجراکننده کار است، موضوعی که برای ما کار بسیار سختی بود البته درباره نوازندگان ارکستر هم باید بگویم که ما به دلیل حجم گسترده آثار تعدادی از نوازندگان انتخاب و به مجموعه اضافه کردیم تا صدای ارکستر با توجه به اینکه قرار است ضبطی هم از کار صورت گیرد، ارتقا پیدا کند.

صدیقی درباره انتخاب آهنگسازان این کنسرت نیز گفت: ما در ابتدا تصمیم داشتیم تا با در نظر گرفتن نسل‌های مختلف موسیقایی از چهار آهنگساز استفاده کنیم اما به لحاظ زمانی موفق به اجرای این کار نشدیم. در حوزه انتخاب کریستف رضاعی، مازیار یونسی و پیمان یزدانیان نیز باید بگویم که از همان ابتدا غربالگری‌ها در ذهن ما برای انتخاب این سه هنرمند ایجاد شده بود.

یکشنبه, 04 تیر 1396 23:51 برای نظر دادن اولین باش!

تور کنسرت‌های علی قمصری در 5 شهر ایران

قمصری تور کنسرت‌های تابستانی خود را که قرار است در 5 شهر کشورمان روی صحنه برود، از اواسط تیر ماه با اجرا در کرج و یزد آغاز خواهد کرد.

به گزارش ایلنا، علی قمصری قصد دارد تور کنسرت‌های خود را با محوریت اجرای موسیقی بی‌کلام در شهرهای مختلف ایران روی صحنه ببرد و برای این کار، برنامه خود را از کرج آغاز خواهد کرد.

 طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده علی قمصری تور کنسرت‌هایش را ۸ و ۹ تیر در شهرهای کرج و یزد آغاز می‌کند و سپس در شهرهای دیگر نیز این تور ادامه خواهد یافت.

قمصری و گروه‌اش سپس در تاریخ  ۱۵ و ۲۲ تیر همین کنسرت را در شهرهای تبریز و اصفهان روی صحنه خواهند برد.

این در حالی‌است که ١٣ و ١٤ مرداد  نیز علی قمصری در برج آزادى کنسرتی را برگزار خواهد کرد. البته در این اجرا، آثار باکلام و شنیده نشده قمصرى در کنار آثارى که با اقبال مواجه شده اما تا به حال روى صحنه اجرا نشده‌اند، تقدیم مخاطبان خواهد شد.

 در کنسرت برج آزادی علاوه بر هاله سیفى زاده و بهرخ شورورزى به عنوان هم آوایان، یکى از خوانندگان ارکستر موج نو نیز قمصری را همراهی خواهد کرد.

یکشنبه, 04 تیر 1396 23:48 برای نظر دادن اولین باش!

واکنش یک هنرمند به توهین به رئیس‌جمهور؛

رضا صادقی: توهین به رئیس‌جمهور روحانی یعنی درد

رضا صادقی (خواننده و هنرمند عرصه موسیقی) با انتشار متنی نسبت به توهین به رئیس‌جمهور در راهپیمایی روز قدس واکنش نشان داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، رضا صادقی در کانال رسمی خود در تلگرام با انتشار عکس زیر نوشت: وقتى هـنوز هم شعبان بى‌مغ‌مسلکان در این سرزمین جولان میدن و از کوته فکرى نمیدونن که تفرقه و همبستگى‌شکنى امنیت این خاک رو تهدید میکنه یعنى درد. بددهانى و بى‌حرمتى رسمی ننگین است.

رئیس‌جمهور وقتی انتخاب مردم باشد؛ توهین به ایشان توهین به مردم است. متاسفم برای کسانی که جهان و جهان‌بینی خودشون را براساس توهین بنا می‌کنند.

رضا صادقی به تازگی آلبوم موسیقی به نام یعنی درد را منتشر کرده است.

شنبه, 03 تیر 1396 02:31 برای نظر دادن اولین باش!

قطعه «قلب ساعتی» احسان خواجه امیری منتشر شد

احسان خواجه امیری خواننده موسیقی پاپ قطعه «قلب ساعتی» را به آهنگسازی میلاد بابایی منتشر کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، «قلب ساعتی» عنوان تازه ترین قطعه احسان خواجه امیری خواننده موسیقی پاپ کشورمان است که به آهنگسازی میلاد بابایی در فضای مجازی منتشر شده است.

در این قطعه مهدی ایوبی ترانه سرا، میلاد بابایی آهنگساز، معین راهبر تنظیم کننده، احسان نی زن ویولن، فرشید ادهمی گیتار؛ آرش پاکزاد میکس و مستر و حسین علیزاده طراح به عنوان عوامل اجرایی حضور دارند.

در متن قطعه «قلب ساعتی» آمده است:

توی قلب کوچیکم
جاتو محکم می‌کنم
تا به تو اضافه شه
از خودم کم می‌کنم!

همه چیزم واسه تو
چی بهم می‌دی به جاش؟
حرفتو راحت بزن
نگران من نباش!

من بمونم یا برم
تو چه‌جوری راحتی؟
قلب من وصله الان
به یه بمب ساعتی!

جز منِ ساده بگو
کی برات تب کرده بود؟
واسه تو اتاقشو
کی مرتب کرده بود؟

نفسم در نمیاد
به کی میسپاری منو؟
بی تو تمرین می‌کنم
تو جوونی مُردنو!

فاصله نگیر ازم
که بری دق می‌کنم
با تو از این پنجره
شهرو عاشق می‌کنم!

من بمونم یا برم
تو چجوری راحتی؟
قلب من وصله الان...
به یه بمب ساعتی!

من بمونم یا برم
تو چه‌جوری راحتی؟
قلب من وصله الان
به یه بمب ساعتی!

جز منِ ساده بگو
کی برات تب کرده بود؟
واسه تو اتاقشو
کی مرتب کرده بود؟

http://media.mehrnews.com/d/2017/06/22/0/2494400.mp3

شنبه, 03 تیر 1396 02:26 برای نظر دادن اولین باش!

خطا کردم، به روایت گروه دنگ شو

گروه موسیقی «دنگ شو» در آستانه انتشار تازه ترین آلبوم خود قطعه «خطا کردم» را با مجوز دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، قطعه «خطا کردم» در آستانه انتشار تازه ترین آلبوم گروه «دنگ شو» با مجوز شماره ۹۵۶۶۷ دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در فضای مجازی منتشر شد.

گروه موسیقی «دنگ شو» چندی پیش نیز قطعه «چی زی» را با صدای طاها شجاع نوری و میلاد باقری منتشر کرده بود.

http://media.mehrnews.com/d/2017/06/22/0/2494439.mp3

شنبه, 03 تیر 1396 02:20 برای نظر دادن اولین باش!

مدیرانجمن موسیقی بوشهر به مهر گفت:

برای تجلیل از پیشکسوتان پول نداریم/ تمرکز بر اجرای چند پروژه

مدیر انجمن موسیقی بوشهر با اشاره به تازه ترین فعالیت های انجام گرفته در این مجموعه، کمبود منابع مالی را اصلی ترین مانع برای پیشبرد اهداف و برنامه های استانی و ملی توصیف کرد.

احمد حیدریان مدیرعامل انجمن موسیقی استان بوشهر در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به تازه ترین فعالیت های انجام گرفته در این مجموعه بیان کرد: اساسا رویکرد ما در انجمن موسیقی بوشهر مبتنی بر رویکردهای آموزشی حوزه موسیقی است که در شهرستان ها باید بیشتر و متمرکزتر مورد توجه قرار گیرد، به همین جهت ما بر اساس این نگاه از مدت ها قبل با دعوت از استادان و کارشناسان مطرح موسیقی عمده فعالیت ها را روی برگزاری کارگاه ها و کلاس های آموزشی بنا نهادیم. البته موضوع همیشگی حمایت از موسیقی اصیل ایرانی یکی از اهداف ما در انجمن موسیقی استان بوشهر است که برپایی کنسرت استاد کیهان کلهر و چند کنسرت در حوزه موسیقی کلاسیک از جمله این موارد است.

وی ادامه داد: اساسا فعالیت هر انجمنی شکل و چارچوب مشخصی دارد که ما بر اساس این فضا روی مسایلی چون تسهیل در امر صدور مجوز کنسرت ها در حد توان و نظارت بر سیستم آموزشی حوزه موسیقی فعالیت های خود را انجام می دهیم اما در بین چنین فعالیت هایی، برنامه ریزی و طراحی برای برگزاری جشنواره های تخصصی مرتبط با موسیقی منطقه بوشهر از جمله کارهایی است که می توانیم انجام دهیم. در این راه موضوع همیشگی کمبود بودجه گریبان گیر همه فعالیت هایی است که می تواند موجب پویایی و گسترش فعالیت های موسیقی باشد. ما برای برگزاری چند فستیوال بومی و ملی برنامه ها و ایده های زیادی داریم که متاسفانه به دلیل کمبود بودجه نمی توانیم آن طور که باید برای راه اندازی این رویدادها اقدام کنیم.

مدیرعامل انجمن موسیقی استان بوشهر توضیح داد: من معتقدم هم اکنون بزرگترین مشکل ما در حوزه برنامه های انجمن موانع مالی است که واقعا کفاف برگزاری حتی مسترکلاس های ما را هم نمی دهد. متاسفانه بودجه موسیقی تقریبا صفر است و ما به هیچ عنوان نمی توانیم فعالیت آنچنانی داشته باشیم. البته در این چند مدت مذاکراتی با شورای اسلامی بوشهر انجام گرفته که بتوانیم محلی برای تامین منابع مالی مورد نیاز انجمن پیدا کنیم اما فعلا که همه چیز در حد مذاکره است که امیدوارم به مرحله اجرایی برسد. به هر حال ما خوب می دانیم که نیازهای موسیقایی استان چیست اما تا وقتی پولی نباشد هیچ کاری نمی شود کرد.

حیدریان در پایان تصریح کرد: ما در بوشهر گروه های بسیار پویا و فعالی چون «لیان» به سرپرستی محسن شریفیان و «هیرون» به سرپرستی نوذر سعادت پور داریم که در جشنواره های داخلی و خارجی حضور بسیار خوب و ارزشمندی دارند اما این گروه ها به صورت خودجوش و کاملا مستقل به تامین منابع مالی خود اقدام می کنند که متاسفانه ما نمی توانیم به آنها کمکی کنیم. حتی ما برای تجلیل از پیشکسوتان بوشهر برنامه های زیادی داریم اما وقتی پولی نباشد کاری از دست ما بر نمی آید و جز ابراز تاسف و ناراحتی محض کار دیگری نمی توان کرد؛ موضوعی که برای خود ما هم ناراحت کننده است و دوست داریم روزی به سرانجام مثبتی برسد.

شنبه, 03 تیر 1396 02:12 برای نظر دادن اولین باش!

تامای جدیدترین آلبوم خود را رونمایی می کند

کنسرت گروه موسیقی «تامای» به سرپرستی رسول دلریش و خوانندگی داریوش دهری، ۹ تیر در سالن اصلی برج آزادی برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی مجموعه برج آزادی، همزمان با اجرای دهمین کنسرت گروه موسیقی آذری تامای، جدیدترین آلبوم این گروه با نام «تراختور» رونمایی خواهد شد.

در این اجرا قطعاتی از آلبوم پیشین دو قطعه با نام های انوتماکی و الله بیزی سِئودی از آلبوم جدید گروه اجرا خواهد شد.

نهم تیر ماه، گروه «تامای» با هدف خیریه و به نفع آزادی زندانیان از ساعت ۲۱:۳۰ در سالن اصلی برج آزادی روی صحنه می رود.

جمعه, 02 تیر 1396 01:59 برای نظر دادن اولین باش!

محسنی اژه‌ای:

حزب‌الهی‌ها بهترین هنرمندها هستند/ کسی با اصل کنسرت‌ها مخالف نیست

سخنگوی دستگاه قضا با بیان اینکه حزب الهی‌ها بهترین هنرمندها هستند، تاکید کرد: کی با اصل کنسرت و هنر مخالف است؟ شما ببینید با ادعای طرفداری از هنر ابتذال ترویج می‌شود.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای در همایش دیدار با خانواده شهدا ضمن گرامیداشت خانواده شهدا، جانبازان و آزادگان گفت: شما خانواده شهدا می‌دانید زینب چه کشید؛ در آستانه روز قدس هستیم، به عظمت این روز از خدا توفیق می‌خواهیم در این وظیفه ملی و مذهبی شرکت کنیم و با این حضور گوشه‌ای از دِین شهدا را ادا کنیم.

وی افزود: هفته قوه قضاییه را تبریک عرض می‌کنم و یاد و خاطره همه شهدای قوه قضاییه را گرامی می‌دارم. در هفته پایانی ماه رمضان هستیم، از خداوند خواستاریم اگر نتوانستیم از روزهای گذشته بهره ببریم، در این شب‌های آینده از فضل الهی بهره‌مند شویم. تشکر می‌کنم از شما حضار گرامی و از حضور برادر بزرگم شهید زنده حجت‌الاسلام باقانی.

محسنی اژه‌ای ادامه داد: همه وجود ما بدهکار است، همه وجودم اگر صرف شود نتوانستم ذره‌ای از وظیفه خودم را در قبال اسلام و نظام و این عزیزان ادا کنم. همه شما می‌دانید برای چه فرزندان و بستگان شما شهید شدند، چرا وابستگانتان جانباز شدند، چرا بعضی از کسان شما سال‌ها زیر چنگال صدام به عنوان آزاده متحمل شدید، و همه رزمندگان می‌دانند چرا جنگیدند. امروز برای ادامه این مسیر وظیفه ما چیست؟

معاون اول قوه قضاییه تصریح کرد: نظام سلطه امروز به سرکردگی آمریکا بیش از گذشته نسبت به این انقلاب و نظام و این رهبر عناد و کینه پیدا کرده، چون فکر می‌کرد این انقلاب مانند دیگر انقلاب‌ها با تهدید راهش تغییر می‌کند، چندین سال گذشت متوجه شد این رهبر و این ملت با سایر انقلاب‌ها و سایر ملت‌ها متفاوت است، از روزهای اول انقلاب پول‌ها و اموال را بلوکه کردند اما مردم پیش رفتند، جنگ داخلی را کنار جنگ خارجی تحمیل کردند.

وی افزود: این ملت زنده و مقاوم همچنان به راه خود ادامه می‌دهد، از ستون پنجم استفاده کردند و تحریم‌ها را آغاز کردند و شخصیت‌ها را ترور کردند، ولی افاقه نکرد، امروز عناد و کینه‌اش به رهبر و مردم بیشتر شده. امروز جنگ نرم و جنگ سخت را درهم آمیخته، می‌داند اسلام ناب مرزها را درهم نوردیده، یک لشگر به نام علویون‌، حیدریون و فاطمیون از اسلام ناب حمایت می‌کند. نهایت تلاش را کردند که جنگ نرم و سخت را با هم درآویزد و وارد مقابله با نظامی که امروز صادر شده بپردازد.

محسنی اژه‌ای گفت: در سوریه چه کسانی علیه یک نظام می‌جنگند؟ در لبنان و عراق و افغانستان چه کار کردند؟ آن‌جا که زورشان می‌رسد با جنگ سخت، آن‌جا که قدرتش را ندارند مثل ایران بعد از به کارگیری سلاح و تحریم که کارگر نشد، جنگ نرم را پیشه کردند. مانع بزرگ مقابل جنگ نرم دشمن چیست؟ جنگ نرم توپ و مسلسل نیست، یکی بصیرت است، بصیرت یک عامل بزرگ در این موضوع است.

وی تاکید کرد: از طریق اشکال مختلف و رسانه‌ها و سایت حق و باطل را چنان در هم می‌آمیزند که حتی برای برخی افراد متدین و خوب قامض می‌شود که کدام حق است؟ یک خبر را چنان به خانواده‌ها پمپاژ می‌کند بدون اینکه بدانند این خبر صحیح است یا خیر؟ گاهی فضا را چنان مشوش می‌کنند که برای آن‌ها که اهل غفلتند مشکل ایجاد کند که کجا زمین دشمن و یار است. مقام معظم رهبری در موضوع فتنه بر بصیرت تاکید داشتند، عده‌ای می‌گفتند چقدر بصیرت بصیرت. بله اکثر ما بصیرت دارند ولی دشمن تلاش می‌کند واقعیت را مشتبه کند.

سخنگوی دستگاه قضا تاکید کرد: می‌گویند جنگ دیگر تمام شد و بسیج برای چه است؟ تلاش می‌کنند روحیه انقلابی را از ما بگیرند، اگر یک عزیزی برنامه‌ای درباره شهدا برگزار کند عده‌ای می‌گویند چرا همش گریه شادی می‌خواهیم، برخی مسئولان عالی ما به این سمت می‌روند و می‌گویند چرا همش گریه، شادی می‌خواهیم کنسرت می‌خواهیم، بسیج چیست؟ سپاه چیست؟ گاهی وقت‌ها درباره برگزاری کنسرت چه کارهایی می‌کنند، کی با اصل کنسرت و هنر مخالف است، حزب الهی‌ها بهترین هنرمندها هستند ولی شما ببینید با ادعای طرفداری از هنر ابتذال ترویج می‌شود.

معاون اول قوه قضاییه بیان کرد: کاری کردند خانواده شهید بگوید من خانواده شهیدم یا حجاب درست دارم خجالت بکشد، وقتی من کارگزار حکومت ٢٠٠ ملیون بگیرم اصلاً رنج فقیر را درک می‌کند؟ دارند ما را به سمت دنیا طلبی گرایش می‌دهند، با گرایش دادن ما به مسائل شیطانی و غافل کردن از هدف اصلی که شهدای ما چرا جانشان را داده‌اند؟ مانع پیشرف دشمن در جنگ نرم استقامت است، تمام تلاش امروز دشمن این است امریکا یک روزی ٢٨ مرداد کودتا کرد و دیگر رفت و جنایت‌هایش تا امروز فراموش شود، همه تلاش هست جنایت‌های امریکا فراموش شود، تلاش می‌کنند آنان را که استقامت می‌کند را به عنوان تندرو معرفی کنند، امروز اگر ما می‌خواهیم پیروز شویم روحیه انقلابی و بصیرتمان را باید حفظ کنیم.

وی ادامه داد: مطلب سوم در جنگ نرم استقامت است که مهم است بارها راجع آن شنیدید تمام تلاش دشمن این است بگوید آمریکا کودتا 32 کرد و رفت و کاری کنند جنایت‌های آمریکا فراموش شود آمریکا در منطقه چه می‌کند سعی دارند رنگ لعابی به آمریکا بدهند تا تنفر مردم از آمریکا کم سود و القا کنند دیگر آن آمریکا نیست و دیگر آن شیطان بزرگ نیست جرأت ندارند بگویند امام اشتباه کرده و کسی که استقامت می‌کند را تندرو قلمداد می‌کند.

محسنی اژه‌ای تاکید کرد: اگر می‌خواهیم در جنگ نرم پیروز شویم باید روحیه انقلابی بصیرت و استقامت حفظ کنیم. خیلی از خانواده‌های ترور هستند یادم نمی‌رود آن زمان خانواده شما سمت دادگاه انقلاب می‌رود امید نداشتی شب برگردد از محل کار می‌آمدیم امید به بازگشت نداشتیم صبح خبر می‌گرفتیم کسی ترور نشد حسین فارسیان جلوی خانه ترور کردند و نمونه‌های بسیار دیگر. خیلی از خانواده‌ها دلشان می‌لرزید ملت با متانت و روحیه انقلابی این مشکلات پشت سر گذاشت.

وی گفت: این روحیه بود که همه نقشه‌های دشمن نقشه بر آب کرد این روحیه بود که امروز ایران اسلامی امنیت دارد. بسیاری از جوانان ما سال‌های  60 را نمی‌توانند تصور کنند این صحنه اتفاق مجلس را دیدند کمی خس کردند اما این داعش که امروز دیدید زنده زنده در گور می‌کند به زن و مرد رحم نمی‌کند منافقین در آن زمان همان کار را می‌کردن افرادی را سوزاندند پوست سرکردند افراد را برای اینکه فقط چهره انقلابی داشتند ترور کردند فردی را ترور کردند چون اسمش بهشتی بود.

محسنی اژه‌ای تاکید کرد: امروز پاسداران وقتی می‌خواهند یک موشک به سمت داعش شلیک کنند از طرف فرماندهی کل قوا دستور می‌رسد، جایی را بزنید که نکند بیگناهی کشته شود. به والله اگر امروز دشمن فرصت کند از دیروز بدتر می‌کنند، اگر آمریکا دستش به ایران برسد از دیروز بدتر عمل میکند.

جمعه, 02 تیر 1396 01:53 برای نظر دادن اولین باش!

بُهت از خشایار اعتمادی و یاسر داوودیان منتشر شد

قطعه موسیقایی «بُهت» با همکاری مشترک خشایار اعتمادی و یاسر داوودیان، منتشر و در دسترس علاقمندان و مخاطبان قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری مهر، ترانه قطعه دوصدایی «بهت» با اجرای خشایار اعتمادی و یاسر داوودیان، توسط سام شرف زاده، هادی زینتی و لیلا اشکانی سروده شده و مرتضی شفیع به همراه خشایار اعتمادی، آهنگسازی آن را بر عهده داشته اند. تنظیم اثر با حامد برادران و نواختن گیتار نیز بر عهده فرشید ادهمی بوده است.

یاسر داوودیان خواننده نام آشنای موسیقی پاپ کشورمان درباره تولید این اثر گفت: بخش اول ملودی این کار، حدود یکسال پیش توسط آقای مرتضی شفیع اتود خورده بود و در قالب اتود باقی مانده بود. پس از آن مدت زیادی با رایزنی های مختلف و مشورت با دوستان موزیسین و ترانه سرا، در صدد اجرای آن به بهترین شکل بودیم، ترانه سرایان زیادی، سروده های شان را در اختیارمان قرار دادند اما آن نتیجه دلخواهی را که می خواستیم و آن فضای عامیانه و لحن ترانه ها را آنطور که می خواستیم دریافت نکرده بودیم.

وی افزود: در نهایت، در یک جمع بندی و توافق، کار را با سه ترانه سرا، سام شرف زاده، هادی زینتی و لیلا اشکانی ضبط کردیم. من در آهنگسازی این قطعه همکاری داشتم اما کلیت ساخت آن توسط خشایار اعتمادی و مرتضی شفیع صورت گرفته است. در حین ساخت و ضبط قطعه، تأثیر و فضا و ملودی آنقدر جذاب و عاطفی و زیبا شده بود که من پیشنهاد همخوانی با خشایار را به او دادم. او هم از این ایده استقبال کرد و خدا را شکر، نتیجه کار هم شد آنچه اکنون می شنوید.

خشایار اعتمادی خواننده و آهنگساز با سابقه و شناخته شده موسیقی کشورمان نیز درباره «بهت» عنوان کرد: اردیبهشت سال گذشته، مرتضی شفیع این قطعه را به صورت یک خط ملودی و یک خط شعر بسیار کوتاه در اختیار من قرار داد. یک پیش ملودی که هنوز سرنوشت مشخصی نداشت و ساخته و پرداخته نشده بود. البته ملودی اول قلب یک اثر است و این را نمی شود انکار کرد. شاعر اثر هم در این مدت زمانِ گذشته، احساسش با احساس شعر دچار فاصله شده بود و نمی توانست کار را ادامه دهد. طبیعتا ملودی هم باید از شعر تبعیت می کرد. پس از گذشت یک سال من به اتفاق یاسر داوودیان که دوست و همراه همیشگی ام است و علاوه بر توانایی اش در کار موسیقی، می توان گفت مشاور بسیار خوبی هم هست، علیرغم اینکه ۱۰ سال از من کوچکتر است اما بسیار با تجربه و استعداد است و دقت خاصی دارد، تصمیم به اجرای مشترک این قطعه گرفتیم.

اعتمادی در ادامه گفت: در نهایت از شاعر اثر اجازه گرفتیم که با ترانه سرایان دیگر هم مشورتی داشته باشیم و از همکاری آنها استفاده کنیم و ادامه کار را با دوستان دیگر، آقای شرف زاده و آقای زینتی هم پیش بردیم. سام شرف زاده بسیار با قریحه و استعداد است و من مطمئنم در آینده همکاری های بیشتری با یکدیگر خواهیم داشت. در این اثر همه دوستان محبت کردند. منیت ها را کنار گذاشتند و بدون اینکه دنبال نام باشند تنها پیگیر اتمام و نتیجه دهی کار به شکل احسن بودند. این کار با حس من و درونیاتم تلفیق شد و به دل من نشست. امیدوارم مخاطبان عزیز هم راضی باشند.

جمعه, 02 تیر 1396 01:50 برای نظر دادن اولین باش!

فراخوان نخستین دوره بین المللی جشنواره دف نوای رحمت اعلام شد

سنندج- فراخوان هفتمین جشنواره سراسری دف نوازی «دف نوای رحمت» که نخستین دوره بین المللی این جشنواره نیز هست توسط حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان اعلام شد.

به گزارش خبرنگارمهر، ‌ هفتمین جشنواره سراسری  دف نوازی «دف نوای رحمت» باشعارهنر، همگرایی، مهربانی و نخستین دوره بین المللی این جشنواره  در راستای تحقق اهداف والای انقلاب اسلامی ۱۵ تا ۱۷  شهریور ماه امسال همزمان با عیدین سعیدین قربان و غدیر  در سنندج   برگزار می شود.

رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان با اشاره به اینکه این جشنواره در سه بخش بین المللی، اصلی و ویژه برگزار می شود، به خبرنگار مهر گفت: این جشنواره  به منظور ترویج مضامین و مفاهیم رفیع اسلامی و انسانی، کشف و حمایت از استعدادهای جوان درراستای  مقابله با تهاجم فرهنگی، خلق و تولید آثار هنری فاخر و نمونه برای ابلاغ تعالیم اسلامی،  توجه به موسیقی‌های خانقاهی و عرفانی برگزار می شود.

امین مرادی عنوان کرد: شرایط عمومی و تخصصی جشنواره را در هر یک از بخش های جشنواره در سایت جشنواره به آدرس www. Artsanandaj.com  درج شده است.

وی ادامه داد: علاقه مندان می توانند با مراجعه به سایت مذکور و یا شماره ۰۸۷۳۳۲۴۳۶۲۴ دبیرخانه جشنواره و یا کانال تلگرامی جشنواره به آدرس https://t.me/dafnavaziDafnavayerahmat مراجعه  کنند.

وی به جوایز این دوره از جشنواره را در بخش اصلی گروه نوازی  اشاره کرد و گفت: جایزه گروه اول تندیس  جشنواره  لوح تقدیرومبلغ ۴۰ میلیون ریال، گروه حائز رتبه دوم لوح تدقیر و ۳۰ میلیون ریال و گروه سوم هم لوح تقدیر و ۲۰ میلیون ریال است.

دبیر جشنواره دف نوازی دف نوای رحمت افزود: در بخش ویژه گروه نوازی (مولودی خوانی) به سه گروه برتر جشنواره بدون ترتیب اولویت مبلغ ۲۰ میلیون ریال اهداء خواهد شد.

وی در بخش تک نوازی و در دو رده سنی نوجوان و بزرگسالان گفت : در این دو رده در بخش آقایان و خانم ها هم  جایزه اول تندیس، لوح تقدیر، مبلغ ۱۰ میلیون ریال، جایزه دوم  لوح تقدیر، مبلغ ۷ میلیون ریال وجایزه سوم  هم لوح تقدیر، مبلغ ۵ میلیون ریال است.

مرادی ضمن دعوت از تمامی هنرمندان دف نواز برای حضور در این جشنواره گفت : دبیرخانه جشنواره به آدرس سنندج ،خ فلسطین ،روبروی فرمانداری  حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان تا پایان  ۱۰ مرداد ماه ۹۶ آماده پذیرش آثار هنرمندان سراسر کشور است.

جمعه, 02 تیر 1396 01:47 برای نظر دادن اولین باش!

سرپرست گروه «آداک» در گفتگو با مهر:

جای خالی جشنواره «کُر»در کشور/موسیقی کلاسیک در ایران طرفدار ندارد

گرگان- سرپرست گروه کُر «آداک» معتقد است جای برگزاری جشنواره تخصصی ویژه موسیقی «کُر» در کشور خالی است و همچنین برای معرفی موسیقی کلاسیک به مردم فعالیتی انجام نشده است.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها- مونا محمدقاسمی: گروه «آداک» را می‌توان بزرگ‌ترین گروه کُر استان گلستان نامید. شاید از عمر فعالیت رسمی و حرفه‌ای این گروه کمتر از ۶ سال گذشته باشد اما در همین مدت توانسته اند با ابتکار ویژه خود در اجرا برای خود طرفدارانی خاص پیدا کند. ابوذر اسماعیلی ثالث، کارشناس ارشد علوم قرآنی و مدرس دانشگاه به‌عنوان سرپرست گروه کُر آواز گرگان یا همان «آداک» شناخته می‌شود.

گروه آداک تاکنون هفت کنسرت در گلستان برگزار کرده و در سه جشنواره کشوری ازجمله جشنواره بین‌المللی فجر و مقاومت هم شرکت داشته و مقام سوم جشنواره بین المللی فجر را در نخستین دوره حضورش در این جشنواره کسب کرده است. مشروح گفتگوی خبرگزاری مهر با سرپرست گروه آداک را در ادامه می‌خوانید.

*یادگیری موسیقی را از چه سنی آغاز کردید؟

از دوره راهنمایی فعالیتم را در بخش همخوانی و تواشیح آغاز کردم. سال آخر دبیرستان که برای کنکور خود را آماده می‌کردم با استاد آواز آشنا شدم و ردیف را شروع کردم. در زمان دانشجویی در تهران تواشیح را آغاز کردم و در دوران خدمت سربازی در بخش قرآنی و موسیقی فعالیت داشتم؛ اما در سال آخر دانشجویی با کر ارتباط برقرار کردم. در طول این سال‌ها در گروه‌های سرود مختلف شرکت داشتم ولی از زمان برقراری اینترنت با سرعت‌بالا از یوتیوب و سایت‌های خارجی الگوبرداری می‌کردم و تلاش می‌کردم از فیلم‌های آموزشی نهایت بهره را ببرم.

*در مسیر یادگیری از محضر چه اساتیدی بهره بردید؟

من کار کُر را به‌شخصه یاد گرفتم و استادی در این زمینه نداشتم؛ اما بعد از کسب مقام در جشنواره بین‌المللی فجر از محضر استاد «عمران لو» رهبر گروه آواز کُر تهران و خانم سروش به‌عنوان اساتید بهره مند شدم. همچنین یک مستر کلاس نزد استاد «توماس کاپلین» از اساتید جهانی در بخش رهبری کُر گذراندم.

*هسته اولیه آداک از چه سالی تشکیل شد؟

از سال ۸۶ در دانشگاه میرداماد گروه کُری با دانشجوهای این دانشگاه تشکیل دادم که در ابتدا به شکل خیلی آرام سرود و چهار صدایی اجرا می‌کردیم؛ اما اوج شکوفای آداک را در سال ۹۲ می‌دانم که توانستیم با نخستین حضور در جشنواره بین‌المللی فجر صاحب رتبه سوم جشنواره شویم.

*آداک به چه معناست؟ علت نام‌گذاری گروه خود به این اسم چیست؟

آداک به معنی فرخنده، مبارک و حدفاصل بین دو جزیره است، در سال ۸۴ گروه نمایشی در دانشگاه آزاد گرگان با عنوان آداک فعالیت می‌کرد و من ساخت موسیقی آن گروه را بر عهده داشتم، آن گروه منحل شد اما من کار موسیقی خود را با همان نام ادامه دادم.

*تفاوت آداک با سایر گروه‌های کُر آوازی در چیست؟

چیزی که موجب جذابیت آداک برای مخاطب شده این است این است که ما موسیقی و یا آهنگ نداریم و سبک گروه ما «آکاپلا» و در اصطلاح عام، موسیقی بدون ساز است، ارکستر ما ساز ندارد و حنجره ما نقش ساز را بازی می‌کند و در این نوع سبک‌ دست ما برای اجرای هر نوع موسیقی چه پاپ و چه سنتی باز است.

*چه تعداد گروه کُر شبیه گروه آداک در کشور و یا استان وجود دارد؟

گروه کر آداک تنها گروه کر استان گلستان است، ولی در کشور حدود ۳۰ گروه «آکاپلا» وجود دارد و اما مشابه گروه ارکستر ما تنها سه گروه در سطح کشور وجود دارد.

متأسفانه در ایران و استان موسیقی کلاسیک جایگاهی ندارد و موفق نخواهند بود چون برای موسیقی کلاسیک در نزد مردم ایجاد جذابیت نشده

*در زمان انتخاب قطعات موسیقی برای اجرا مخاطب خاص را در نظر می‌گیرید یا مخاطب عام؟

در زمان انتخاب قطعات هم مخاطب خاص و هم مخاطب عام را مدنظر قرار می‌دهیم، معمولاً قطعات کلاسیک انتخاب می‌کنیم؛ اما متأسفانه در ایران و استان موسیقی کلاسیک جایگاهی ندارد و موفق نخواهند بود چون برای موسیقی کلاسیک در نزد مردم ایجاد جذابیت نشده و در کشور ما بیشتر موسیقی سنتی یا پاپ موردتوجه مردم است.

*در میان قطعات اجرایی شما در کنسرت‌ها قطعات خارجی هم به چشم می‌خورد، در انتخاب آثار برای اجرا چه نکته‌ای را موردتوجه قرار می‌دهید؟

برای انتخاب قطعات اجرایی باید چند نکته را موردتوجه قرار دهیم یکی اینکه باید موسیقی را ایرانیزه کنیم تا مخاطب ایرانی هنگام گوش کردن با آن ارتباط برقرار کند اگر موسیقی کاملاً غربی باشد و رد و نشانی از موسیقی سنتی عرف ایرانی در آن نباشد نمی‌تواند با مخاطب ارتباط برقرار کند، در برخی مواقع آهنگ‌های آهنگی خارجی با شعر فارسی خوانده‌شده است.

گفتید موسیقی کلاسیک مورد توجه مردم ایران نیست، به نظر شما چرا این موسیقی در ایران موردتوجه قرار نمی‌گیرد؟

وظیفه ترویج این نوع موسیقی بر عهده آموزش‌وپرورش؛ صداوسیما و فرهنگ و ارشاد است و باید در این زمینه بیشتر کار شود چراکه موسیقی کلاسیک در دنیا حرف نخست رامی زند؛ اما در همه جای دنیا کلاً جوانان نسبت به موسیقی کلاسیک اقبال کمتری نشان می‌دهند تا موسیقی پاپ. البته در کشورهای دیگر بر روی این امر کار می‌کنند چراکه روانشناسان به بحث موسیقی کلاسیک و اهمیت آن بیشتر تأکیددارند.

*به نظر شما وضعیت آموزش موسیقی در استان گلستان چگونه است؟

بحث آموزش در چند سال گذشته بهتر شده و شاهد تعدد آموزشگاه‌های موسیقی هستیم. چراکه تعداد فارغ‌التحصیلان موسیقی بیشتر شده است و این امر باعث شده فرهنگ موسیقی در استان با استقبال خوبی روبه‌رو شود.

*به نظر شما اجرای کار گروهی موسیقی چه شاخصه‌هایی دارد؟

زمانی که بحث کیفیت کار تیمی مطرح می‌شود نیاز به فکر و تحقیق در آن احساس می‌شود وهمچنین کار گروهی نیازمند رفتار حرفه‌ای است.

*به نظر شما چرا گروه‌های موسیقی در ایران بعد از مدتی از هم می‌پاشد؟

یکی از مهم‌ترین دلایل شکست گروه‌های موسیقی نداشتن هدف‌گذاری مناسب برای گروه است، بیشتر این گروه‌ها تنها برای برگزاری یک کنسرت دورهم جمع شده‌اند و برنامه بلندمدت ندارند درنتیجه وقتی اعضای گروه برای رسیدن به هدف انگیزه‌ای نداشته باشند و زمانی که بحث درآمد مطرح می‌شود اکثر موزیسین‌ها ترجیح می‌دهند از طریق آموزش موسیقی کسب درآمد داشته باشند.

*در برخی از آموزشگاه‌ها شاهدیم به‌جای بهره بردن از اساتید موسیقی از هنرمندان بعضاً کم‌تجربه بهره می‌برند. نظر شما چیست؟

ما در سیستم آموزش‌وپرورش و دانشگاهی خود آن‌قدر قدرت آموزش نداریم. به همین دلیل آموزشگاه‌ها با کمبود اساتید استاندارد مواجه هستند و مجبورند از هنرمندان کمک بگیرند. البته برخی از هنرمندان در نواختن ساز تبحر خاصی دارند اما این به این دلیل نیست که در بحث آموزش هم تبحر بالایی داشته باشند و این نیازمند تعیین سطح است.

*به نظر شما هنر موسیقی در ایران صرفه اقتصادی دارد؟

درآمدزایی موسیقی در چند بخش آموزش، تولیدات و اجرا به دست می‌آید؛ اما در ایران اگر یک هنرمند تمام این کارها را هم انجام دهد بازهم به استاندارد درآمد یک موزیسین نمی رسدو اکثر موزیسین‌ها در کنار کار آموزش هنر خود به فروش ساز هم می‌پردازند.

*خوانندگان موردعلاقه شما؟

در ایران حامی و علیرضا قربانی.

*چشم انداز گروه آداک؟

به دنبال تغییر بزرگ در سبک اجرای کنسرت هستیم و تلاش می‌کنیم پرفورمنس کار خود را تقویت کنیم.

*شنیده‌ایم گروه کُر شما تشکیلات خاصی دارد، لطفاً کمی در مورد تشکیلات آداک صحبت کنید؟

تشکیلات آداک طبقه بندی و سازمان یافته است و این سازمان یافتگی را در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی هم پیاده سازی کرده‌ایم. ما چهار لیدر اصلی داریم و افرادی که جدید به گروه اداک اضافه می‌شوند اگر قبلاً دوره صداسازی و سلفژ کار نکرده باشند برایشان دوره آموزشی از پایه گذاشته می‌شود.

گروه کر اصلی آداک منتخب یک گروه ۵۰ نفره است، در آداک حضور هیچ کس برای قرار گرفتن در گروه منتخب تضمین شده نیست و همواره در بین اعضا رقابت وجود دارد. علاوه براین به دلیل اینکه جشنواره خاصی با موضوع کر در استان برگزار نمی‌شود و جای جشنواره کر در کشور خالی است، ما جشنواره‌های داخلی در گروه آداک برگزار می‌کنیم و استعدادهای موسیقی‌مان را کشف می‌کنیم.

جمعه, 02 تیر 1396 01:43 برای نظر دادن اولین باش!

گزارش ایلنا از تعطیلی یا ادامه فعالیت ارکستر سمفونیک صداوسیما؛

سرنوشت نامعلوم ارکستری که رهبری از آن تعریف کرد/به نوازنده‌ها گفته بودند فعلا پولی در کار نیست اما شما به فعالیت‌تان ادامه بدهید/فقط ۸ روز بیمه در ماه

ارکستر سمفونیک صداوسیما که در دهه هفتاد به دستور رهبری تاسیس شد؛ این روزها وضعیتی را تجربه می‌کند که صحبت از تعطیل شدن یا نشدن آن است. برخی از نوازندگان ارکستر می‌گویند ارکستر تا اطلاع ثانویه تعطیل است اما مدیر مرکز موسیقی این سازمان تمام مسائل مطرح شده را تکذیب می‌کند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، در دوران طلایی فعالیت ارکسترهای صداوسیما (بعداز انقلاب57) یعنی دهه هفتاد؛ اکثر اهالی موسیقی گمان می‌کردند که بعدها مهمترین جریان‌های ارکسترال از درون این سازمان شکل خواهد گرفت. مهمترین ارکستر آن سال‌ها اکستر سمفونیک صداوسیما بود که با حضور موزیسین‌های توانمندی کار می‌کرد؛ اما کمتر کسی فکر می‌کرد تنها دو دهه بعد از شکل‌گیری ارکسترهای توانمند صداوسیما، این روند رو به اوفول خواهد نهاد.

امروز آنچه از ارکسترهای این سازمان عریض و طویل باقی مانده تنها نامی کم‌رمق از ارکستر سمفونیک صداوسیماست. دیگر نه خبری از ابهت و هیمنه پیشین است و نه اثری از آثار فاخر و تاثیرگذار آن. تا آنجا که در سال‌های اخیر به‌ویژه در 5 ماه گذشته روایت‌های تلخی از موزیسین‌های قدیمی و جوان‌تر ارکستر سمفونیک صداوسیما شنیده می‌شود که نشان از پایانِ تلخ ارکسترها در تلویزیون دارد.

همایون رحیمان که خود از بنیان‌گذاران ارکستر سمفونیک صداوسیما محسوب می‌شود، درباره نحوه شکل‌گیری این ارکستر به خبرنگار ایلنا گفت: من و آقایان بیگلری‌پور، نادر مرتضی‌پور و دکتر حسن ریاحی جزو بنیان‌گذاران ارکستر سمفونیک صداوسیما بودیم. شروع کار ارکستر بسیار خوب بود. بهترین نوازنده‌های ارکستر به تلویزیون می‌آمدند؛ فعال‌ترین ارکستر برای اجرای آثار فاخر و کلاسیک همین ارکستر بود. در زمان مهدی کلهر اوج کار ارکستر بود. تا زمان علی معلم دامغانی هم کارهای ارکستر خوب بود؛ اما بعد از علی معلم؛ مدیرانی در راس مرکز موسیقی قرار گرفتند که به آن لطمه زدند. به مرور زمان نیز وقتی نوازنده‌ها دیدند که ارکستر مانند گذشته فعالیت نمی‌کند از آن جدا شدند.

 تشکیل‌ ارکستر سمفونیک صداوسیما با دستور رهبر

آشنایی رهبری با شوستاکویچ و امیرف ما را شگفت‌زده کرد

رحیمیان درمورد نحوه شکل‌گیری ارکستر سمفونیک صداوسیما به خبرنگار ایلنا گفت: اگر اشتباه نکنم سال 1373 بود که رهبری به سازمان صداوسیما آمدند و ما سرود ملی را در فضای باز تلویزیون اجرا کردیم و ایشان هم از اجرا خوش‌شان آمد. آن زمان مدیر مرکز موسیقی صداوسیما آقای مهدی کلهر بود و نوازنده‌های خوبی در تلویزیون فعالیت می‌کردند. بودجه این ارکستر را نیز خود رهبری درنظر گرفتند. ایشان چند سال بعد بازهم به صداوسیما آمدند و تنها جایی که حدود یک ساعت نیم در آن حضور داشتند همین ارکستر سمفونیک صداوسیما و استودیو 103 بود. جالب اینکه در آن بازدید رهبری درباره شوستاکویچ و امیرف صحبت کردند که ما بسیار از این موضوع شگفت‌زده شدیم. در آن دیدار، ارکستر سمفونیک و ارکستر ملی صداوسیما به اجرا پرداختند. بعد از اجرا، نوازنده‌ها روی زمین نشستند و مقام معظم رهبری؛ جناب آقای خامنه‌ای؛ برای اعضای ارکستر شروع به صحبت کردند. آن زمان صداوسیما حدود 14 ارکستر مختلف داشت. بعدها که آقای بیگلری‌پور فوت شد، ارکستر سمفونیک صداوسیما آرام آرام رونق خود را از دست داد. در این مدت هم که آقای سهراب کاشف به عنوان یک رهبر توانمند به ارکستر آمد؛ در واقع یک ارکستر نصف و نیمه را تحویل گرفت و درنهایت امروز دیگر شاهد تعطیلی این ارکستر هستیم.

آیا ارکستر سمفونیک صداوسیما تعطیل شده است؟

چند ماهی است که حرف حدیث‌های بسیاری پیرامون تعطیل شدن ارکستر سمفونیک صداوسیما شنیده می‌شود؛ به‌خصوص طی یک ماه  نیم اخیر. آیا واقعا این ارکستر تعطیل شده؟ این سوالی‌ست که بسیاری از اهالی موسیقی درباره آن با تردید می‌اندیشند.

یکی از اعضای ارکستر سمفونیک صداوسیما که نمی‌خواست نامش فاش شود، در گفتگو با خبرنگار ایلنا، در این‌باره گفت: ارکستر سمفونیک صداوسیما از میانه‌های اسفند ماه 1395 به دلیل نزدیک شدن به عید نوروز تعطیل شد و پس از عید به دلیل مشکلاتی که بیشتر پیرامون مسائل مالی بود، نوازندگان ارکستر را به حالت تعلیق درآوردند. متاسفانه در ارکسترهای ایرانی اعم از دولتی و خصوصی مشکلات اصلی پیرامون مسائل مالی است.

وی در ادامه افزود: آخرین حقوقی که مرکز موسیقی صداوسیما به اعضای ارکستر سمفونیک خود پرداخت کرده؛ به اسفند ماه ۱۳۹۵ بازمی‌گردد. البته ما هنوز حقوق بهمن و اسفند ماه را دریافت نکرده‌ایم و بعد از آن هم ارکستر تعطیل بوده است. در اردیبهشت امسال نیز ارکستر سمفونیک صداوسیما سه جلسه تمرین برگزار کرد منتهی بسیاری از نوازندگان ارکستر به نشانه اعتراض به سطح بسیار نازل دستمزدهایشان اعلام کردند تا زمانی که این شرایط بهبود پیدا نکند در تمرینات شرکت نخواهند کرد.

اینکه گفته‌اند از بهمن ماه حقوق نگرفته‌اند، صحت ندارد

اما محمدباقر معلم (رییس مرکز موسیقی صداوسیما) چیز دیگری می‌گوید. او به خبرنگار ایلنا گفت: حقیقت این است که ارکستر سمفونیک صداوسیما در اسفند ماه در سالن اجلاس سران نیز اجرا داشته است. در فروردین ماه نیز طبق عرف همه ساله، ارکستر تعطیل بوده است. در واقع تعطیلات ارکستر همواره در دو بخش بوده که یک بخش آن تعطیلات زمستانی بوده و بخش دیگر نیز در ماه رمضان قرار دارد که هیچ وقت ارکستر کار نمی‌کرده است. اینکه گفته‌اند از بهمن ماه حقوق نگرفته‌اند، صحت ندارد. سیستم حقوق نوازنده‌ها به این صورت است که معمولا نوازنده‌هایی که قرارداد دارند به تعداد دفعاتی که تمرین می‌کنند حقوق دریافت می‌کنند. حتی اگر تعطیلات بدون پیش‌بینی اتفاق بیفتد، پول این تعطیلات نیز پرداخت می‌شود. نوازنده‌ها در کل دو ماه حقوق معوقه داشتند که یک ماه آن در ابتدای اردیبهشت امسال پرداخت شد و ماه دیگر نیز در این ماه پرداخت می‌شود.

ارکستر فعلا تعطیل شده، ظاهرا منتظر تصویب بودجه هستند

به دلیل سطح بسیار پایین دستمزدهای ارکستر؛ قصد همکاری با آن را ندارم

شهرام رکوعی، یکی از اعضای باسابقه ارکستر سمفونیک صداوسیما نیز در این‌باره به ایلنا گفت: ما تا اواسط اسفند 1395 فعالیت داشتیم که از آن زمان به دلیل تعطیلات نورزوی، ارکستر نیز تعطیل شد. این تعطیلات در فروردین ماه نیز ادامه داشت. در سال جدید هم دو یا سه جلسه تمرین در اریبهشت برگزار شد و از آن زمان تاکنون ارکستر تعطیل شده و ظاهرا منتظر تصویب بودجه هستند تا دوباره فعالیت ارکستر را دوباره راه‌اندازی کنند. البته خود من به دلیل سطح بسیار پایین دستمزدهای این ارکستر؛ دیگر قصد همکاری با آن را ندارم.

به نوازنده‌ها گفته بودند فعلا پولی در کار نیست اما شما به فعالیت‌تان ادامه بدهید

وی در ادامه افزود:‌ در اردیبهشت ماه امسال دو یا سه جلسه تمرین برگزار شده که طی آن عده‌ای به نوازنده‌ها گفته بودند که فعلا پولی در کار نیست اما شما به فعالیت‌تان ادامه بدهید تا بودجه سال 96 هم برسد. به هر حال گمان نمی‌کنم چنین شیوه‌ای درست باشد. به‌طور طبیعی اعضای ارکستر هم این مسئله را نپذیرفته‌اند و فعالیت ارکستر به زمانی موکول شده که بودجه‌ای برای این کار تصویب بشود و دست‌اندرکاران نیز بتوانند بودجه را به ارکستر تخصیص بدهند و قرارداد ببندند.

دستمزدها در ارکستر سمفونیک صداوسیما بسیار شرم‌آور است

منِ سرگروه 700 هزار و بسیاری از نوازنده‌ها 400 – 450 هزار تومان می‌گرفتند

این موزیسین همچنین عنوان کرد: دستمزدها در ارکستر سمفونیک صداوسیما بسیار شرم‌آور است؛ من به عنوان سرگروه یکی از گروه‌های سازی ارکستر ماهیانه حدود هفتصد هزار تومان دستمزد دریافت می‌کردم. البته من به عنوان سرگروه چنین دستمزدی می‌گرفتم و بسیاری از نوازنده‌ها حقوق‌هایشان در حد 400 – 450 هزار تومان بود.

البته رییس مرکز موسیقی صداوسیما در این‌باره عنوان کرد: اعضای ارکستر به خاطر اینکه سه اجرای بیرونی در ایام پایانی سال 1395 و شب سال نو داشتند؛ بیش از حقوق‌شان حق‌الزحمه دریافت کرده‌اند.

تنها هشت روز بیمه در ماه برای نوازندگان ارکستر لحاظ می‌شود

مسله بیمه اعضای ارکستر نیز یکی دیگر از موضوعات مورد اعتراض نوازندگان ارکستر سمفونیک صداوسیماست که کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

یکی دیگر از اعضای ارکستر سمفونیک صداوسیما که او نیز نخواست نامش فاش شود، در این‌باره گفت: ما تنها در روزهایی که تمرین داریم بیمه هستیم؛ یعنی در هر هفته دو روز بیمه برایمان محاسبه می‌شود که به هیچ دردی نمی‌خورد.

وی در ادامه افزود: مشکل اصلی ارکستر سمفونیک صداوسیما مشکل بودجه است و با گذشت سه ماه از سال هنوز اعضای ارکستر قراردادی ندارند. این در حالی است که ما از سال گذشته دو ماه حقوق طلب‌ داریم که هنوز پرداخت نشده است. در اسفند سال گذشته زمانی که قرار بود ارکستر را تعطیل کنند؛ گفتند ان‌شاء الله در سال جدید مشکل بودجه حل می‌شود اما عملا این اتفاق نیفتاد. از اواسط اردیبهشت نیز بعد از چند جلسه تمرین دوباره اعضای ارکستر به وضعیت موجود اعتراض کردند که درنهایت ارکستر تا اطلاع ثانوی و تخصیص بودجه تعطیل شده است.

این موزیسین همچنین عنوان کرد: چند مشکل جدی در موضوع ارکستر سمفونیک صداوسیما وجود دارد؛ اول اینکه میزان دستمزد بسیار ناچیزی برای اعضای ارکستر سمفونیک صداوسیما درنظر گرفته شده است؛ دوم اینکه همین دستمزدهای ناچیز نیز بسیار بدون نظم و با تاخیر پرداخت می‌شود. خود من آخرین حقوقی که دریافت کرده‌ام مربوط به بهمن ماه بوده که مبلغی کمتر از دویست هزار تومان است. قطعا کسی که دستمزد پایین گرفته؛ دیگر هیچ تمایلی برای ادامه این شرایط نخواهد داشت. از این رو بسیاری از نوازندگان در تمرینات ارکستر سمفونیک صداوسیما حضور پیدا نمی‌کنند و ادامه کار ارکستر را منوط به حل این مشکلات کرده‌اند.  

اما محمدباقر معلم درباره نحوه بیمه نوازندگان ارکستر سمفونیک صداوسیما روایت دیگری دارد. او به خبرنگار ایلنا گفت: سازمان صداوسیما با مشکل کسر بودجه کلی مواجه است. تمرینات ارکستر سمفونیک صداوسیما نیز به این صورت است که ما در هر ماه، 8 جلسه تمرین برگزار می‌کنیم. در ایام محرم، هفته پایانی اسفند و فروردین و ماه رمضان نیز ارکستر تعطیل است و از آنجا که قبل از پایان سال ۹۵ این ارکستر سه اجرای بیرونی داشت؛ میزان حقوقی بیشتر از دستمزدشان به آنها پرداخت شده است.

معلم در ادامه افزود: به این نوازنده‌ها بابت ۲ جلسه تمرین در هر هفته، یا ۸ جلسه تمرین در ماه طبق قرارداد حقوقی پرداخت می‌شود و بیمه در نظر گرفته می شود. علاوه بر این اگر اجرایی در بیرون از سازمان انجام شود، درآمد حاصل از آن نیز به عنوان دستمزد به نوازنده‌ها تعلق می‌گیرد. تمام قراردادها و بیمه‌های ما طبق قوانین وزارت کار بسته می‌شود و اگر خارج از این قوانین عمل شود مشمول جریمه خواهیم شد. از این رو قراردادها و بیمه‌ها مو به مو قانون تنظیم شده است. لذا پرداختن به چنین بحثی مدخلیت ندارد. ضمن اینکه نوازنده‌ها معمولا چند جای مختلف فعالیت می‌کنند همین باعث می‌شود که این مسئله از چند بعد قابل بررسی باشد.

سرانجام ارکستر سمفونیک صداوسیما در هاله‌ای از ابهام

با روندی که ارکستر سمفونیک صداوسیما طی سال‌های اخیر طی کرده و مسیری که این روزها ادامه دارد، نگرانی‌های بسیاری درمورد ادامه حیات این ارکستر وجود دارد و بسیاری معتقدند اگر بازنگری جدی در این زمینه صورت نگیرد حاصل سال‌ها تلاش و اعتبار ارکستر از بین خواهد رفت.

اگر رهبر ارکستر برلین را هم بیاورند نمی‌تواند کاری از پیش ببرد

  نوازنده‌های ارکستر پراکنده شده‌اند و ارکستر به وضعیت اسفناکی دچار شده

همایون رحیمیان در بخش دیگری از سخنانش درباره سرنوشت این ارکستر گفت: ارکستر سمفونیک صداوسیما از زمانی که مدیریت‌های ناآشنا به موسیقی در راس مرکز موسیقی قرار گرفتند؛ اثرگذاری‌اش کمتر شد. آقای معلم انسان بسیار شریفی هستند منتهی دیگر شرایط به جایی رسیده که هیچ کاری نمی‌شود کرد. به هر حال مشکل جدی در بحث بودجه برای ارکستر وجود دارد. حتی این اوخر آقای سهراب کاشف که رهبر توانمندی است را به ارکستر سمفونیک صداوسیما آوردند منتهی با شرایط موجود اگر رهبر ارکستر برلین را هم بیاورند نمی‌تواند کاری از پیش ببرد. متاسفانه بسیاری از نوازنده‌های این ارکستر پراکنده شده‌اند و ارکستری که در روزگاری بسیار خوب اجرا می‌کرد به وضعیت اسفناکی دچار شده است. از بین رفتن چنین ارکستری باعث تاسف بسیار است.

یکی دیگر از اعضای ارکستر صداوسیما که او هم خواهان آن بود که نامش ذکر نشود با بیان این مطلب که ارکستر سمفونیک افغانستان وضعیت بهتری از ارکستر ما دارد، گفت: چند وقت پیش اجرایی از ارکستر سمفونیک ونزوئلا دیدم واقعا باور کردنی نبود. همه جای دنیا به دلیل توجهی که به فرهنگ و موسیقی کشورشان دارند؛ همگی رو به جلو حرکت می‌کنند به غیر از ما در عرصه هنر ایران.

بودجه ارکستر چه شده؟

فقط در مجلس یا سالن سران؛ سرود ملی اجرا می‌کنیم

وی این‌طور ادامه داد: ارکستر سمفونیک صداوسیما در سال ۱۳۷۳ به دستور مقام معظم رهبری تاسیس شد. در آن دوره که آقای لاریجانی رئیس صداوسیما بودند بهترین دوره ارکستر صداوسیما محسوب می‌شد چراکه بهترین شرایط برای فعالیت اعضای ارکستر فراهم شده بود و فعالیت‌های بسیاری انجام می‌دادیم. اما در این دوران؛ همواره گفته می‌شود بودجه نیست و سوال‌ ما این است که بودجه ارکستر چه شده؟ نکته مهم دیگر این است که صداوسیما دیگر اجراهای بیرونی ندارد؛ در صورتی که در دوره مرحوم بیگلری‌پور ارکستر سمفونیک صداوسیما یکی از فعال‌ترین ارکسترها بود و ما هم در جشنواره موسیقی فجر و هم در مناسبت‌های مختلف اجراهای مختلفی داشتیم. بعد از زنده‌یاد بیگلری‌پور این روند تغییر کرد و ما دیگر به آن معنا اجراهای بیرونی نداریم. اجراهایی هم که در خارج از سازمان ترتیب داده می‌شود به اجرا در مجلس یا سالن سران و اجرای سرود ملی محدود می‌شود. دیگر رپرتوار معنایی ندارد.

وی در ادامه افزود: من از اواخر دهه شصت در صداوسیما فعالیت کرده‌ام. متاسفانه بحث نظم بودجه‌ای یکی از مشکلات موسیقی صداوسیما محسوب می‌شود. برای مثال ما در حدود سال‌های 1368 تا 1373-74 به همراه گروه کر حدود 220 تا 230 کار با همکاری آقای اخوان (سرپرست گروه کر) ضبط کردیم منتهی هرگز دستمزد این آثار به ما پرداخت نشد و پیگیری‌های بعدمان نیز به نتیجه نرسید. من قبول دارم که هیچکس دوست ندارد افراد زیر دستش با مشکل روبرو شوند اما به هر حال؛ بودجه ارکستر سمفونیک تهران مسئله‌ای است که باید تکلیفش مشخص شود.

این نوازنده عنوان کرد: آنچه صداوسیما به عنوان دستمزد ماهیانه نوازندگان ارکستر اعلام می‌کند با آن چیزی که پرداخت می‌کند؛ تفاوت دارد. برای مثال دستمزد خود من ماهیانه ۶۰۰ هزار تومان است که در نهایت ۵۰۰ هزار تومان به من پرداخت می‌شود. البته این نکته را باید عنوان کنم که آخرین دریافتی ما به دی ماه ۱۳۹۵ مربوط می‌شود و از آن زمان تاکنون هیچ دستمزدی دریافت نکرده‌ایم. یکی از دلایل اصلی تعطیلی امروز این ارکستر همین اتفاقات مالی است که باعث ناراحتی اعضای ارکستر شده تا دیگر تمرین نکنند.

پرداخت نشدن مطالباتش اعضای ارکستر اصلا صحت ندارد

همیشه دستمزد اهل فرهنگ پایین بوده؛ این روال کلی فقط مختص سازمان صداوسیما نیست

و اما پاسخ مدیر مرکز موسیقی صداوسیما در مورد ترک کردن ارکستر ازسوی نوازندگان به دلیل پرداخت نشدن مطالباتشان گفت: این مسئله اصلا صحت ندارد. اولا که چنین رفتاری دون شان هنرمندان است. ارکستر سازمان صداوسیما درحالیکه باقی ارکسترها به شکل موسمی و فصلی کار می‌کنند آهسته و پیوسته کارش را انجام داده است. لذا هیچیک از دوستان اساسا چه در نگاه فرهنگی و صرفه اقتصادی این درآمد مستمر را رها نمی‌کنند؛ البته همواره دستمزد اهل فرهنگ دستمزد پایینی است؛ این روالی کلی محسوب می‌شود که فقط مختص سازمان صداوسیما نیست در حقیقت اهل فرهنگ مظلوم‌ترین هستند.

دون شان نوازندگان است که به خاطر عدد و رقم از ارکستر کناره‌گیری کنند

هنوز اتفاقی نیفتاده که نشود آن را کنترل کرد

وی افزود: ما در ارکستر در اردیبهشت فکر می‌کنم ۵ یا ۶ جلسه تمرین برگزار کردیم؛ در فروردین هم از هفته دوم تا یک هفته منتهی به انتخابات نوازندگان دعوت شدند و در تمرینات ارکستر حاضر شدند. اساسا دون شان نوازندگان است که به خاطر عدد و رقم از ارکستر کناره‌گیری کنند و این مطلب صحت ندارد. مشکل مالی نیز در زمینه حقوق نوازندگان ارکستر وجود داشت که دو ماه از حقوق‌شان عقب افتاده بود که یک ماه آن در اردیبهشت پرداخت شد و ماه دوم نیز در حال پرداخت است و شکرخدا هنوز اتفاقی نیفتاده است که نشود آن را کنترل کرد.

ارکستر سمفونیک صداوسیما به امید خدا برای عید فطر اجرا خواهد داشت

محمدباقر معلم در ادامه افزود: ارکستر سمفونیک صداوسیما به امید خدا برای عید فطر اجرایی خواهد داشت که روی شعار سال کار انجام می‌شود و روی "کار آوا" یا "موسیقی‌های کار" در ایران کار می‌کنند که تعدادی از آنها جمع‌آوری شده تا اجرایی داشته باشند.

 وی همچنین در مورد قراردادهای اعضای ارکستر عنوان کرد: معمولا قراردادها از تیر ماه به بعد امضا می‌شود. دلیل‌اش هم این است که معمولا ابلاغ بودجه تا خرداد ماه به طول می‌انجامد. قراردادها هر سال با درصدی افزایش بسته می‌شود. از این رو وقتی بودجه در خرداد ابلاغ می‌شود افزایش دستمزدها محاسبه می‌شود و امضای قراردادها به صورت یک ساله تا پایان اسفند در تیر ماه صورت می‌گیرد. قراردادها یک‌ساله هستند منتهی بعد از امضا، مابه‌التفاوت آن به اعضای ارکستر پرداخت می‌شود. ارکسترها چیزی با عنوان کارمند ندارند به این دلیل که اساسا هنر یک مسئله رقابتی محسوب می‌شود تا هنرمند همواره بتواند صندلی را که در ارکستر روی آن می‌نشیند با کیفیت حفظ کند.

معلم افزود: در ماه رمضان معمولا ارکستر تعطیل است مگر اینکه به صورت موردی کار وجود داشته باشد. ما به دو شکل از ارکستر بهره می‌گیریم؛ در واقع یا در راستای تولید آثار ارکسترال و یا برای اجراهای بیرونی از ارکستر بهره گرفته می‌شود. در ماه رمضان کارهای مربوط به تولید آثار ارکسترال متوقف نمی‌شود؛ اما به شکل معمول تمرین ارکستر تعطیل است.

سخنان معلم درحالی مطرح شد که یکی از نوازندگان ارکستر صداوسیما به ایلنا چنین گفت: در سال‌های گذشته معمولا در دهه آخر ماه مبارک رمضان که مصاف با شب‌های در و شهادت امام علی (ع) است تمرینات ارکستر تعطیل شده اما در باقی ماه مبار رمضان تمرینات‌مان برقرار است. ضمن اینکه ارکستر از نیمه‌های اردیبهشت تعطیل شده درحالیکه ماه رمضان از 4 خرداد شروع شده است. یعنی از اواسط اسفند تا امروز تنها سه جلسه تمرین در اردیبهشت داشته‌ایم.

وی تاکید کرد:‌ موضوع این است که بچه‌ها همگی علاقمند هستند کار کنند و این هم حرفه ماست ولی باید فضا جوری باشد که بشود کار کرد.

نکته ای از هزاران

 • کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت ها را در مرده شورخانه برگزار کنید

  کنسرت‌ها را در مرده‌شورخانه برگزار کنید خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - طنز روز رضا ساکی خبر آمده است که یکی از گروه‌های تئاتر شهرستان مبارکه مجبور شده است به دلیل نبود سالن برای تمرین به قبرستان متوسل شود و از مرده‌شورخانه قبرستان به عنوان سن نمایش استفاده کند! استفاده از مرده‌شورخانه بسیار استفاده‌ هوشمندانه و دقیقی است. باید آفرین گفت به هنرمندان مبارکه‌ای که چنین طرحی را پیش روی ما گذاشتند. پیشنهاد می‌کنیم از این به بعد کنسرت‌های موسیقی هم در فضای مرده‌شورخانه برگزار شوند. برگزاری کنسرت در مرده‌شورخانه مزایای زیادی دارد که به اختصار به آنها اشاره می‌کنم. یک: در مرده‌شورخانه چون همه در ترس حضور میت به سر می‌برند کسی دل‌ودماغ شادی کردن و دست زدن ندارد. دو: چون فضای مرده‌شورخانه سرد است همه دست‌هایشان را در جیب می‌کنند و لذا کسی اشتباهی دست کسی دیگر را نمی‌گیرد. سه: چون مرده‌شورخانه ترسناک و سرد است کنسرت‌ها از زمان…

آیا میدانید

 • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

  چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

 • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

  چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

برگی از تاریخ موسیقی

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004

 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام یا واتساپ
09226521131

ورود به سایت